12 Parimet e Jetës që Milionerët i Ruajnë me Fanatizëm

©shutterstock,©shutterstock

Paraja na ndihmon për të jetuar jetën e ëndrrave tona, për aq kohë sa ne fitojmë shumë dhe shpenzojmë pak.

Ndërsa shumica prej nesh janë të zënë duke balancuar shpenzimet personale me një udhëtim një herë në vit dhe duke u siguruar që të kenë një shtrat për të fjetur dhe ushqim për të ngrënë çdo ditë, shumë të tjerë po merren me pagat dhe faturat e kartës së kreditit! Ata punojnë aq shumë sa ne, por megjithatë loja e tyre e kursimit ka arritur majat.

Ne jemi intriguar nga këto zakone dhe rregulla të mira të njerëzve për të menaxhuar paratë. Besojeni apo jo, këto 12 truke praktike për kursimin e parave që përdorin njerëzit e pasur mund të ndryshojnë mënyrën se si duket llogaria juaj e kursimeve.

Rregulli 24-orësh

Milionerët bazohen në rregullin 24-orësh. Ata mund të mos kenë nevojë ta mendojnë dy herë para se të bëjnë një blerje të shtrenjtë, por ata i japin vetes një ditë kohë para se të marrin vendimin.

Blerjet impulsive ndodhin nga një dëshire emocionale dhe shpesh janë të panevojshme. Bëjini vetes pyetjen “e doni apo keni nevojë” dhe nuk do të shpenzoni shumë.

Një dietë e tëra kesh

Ekonomitë pa para kesh janë të mira për portofolin tuaj, por nuk janë shumë miqësore me faturat e kartës së kreditit. Njerëzit që shpenzojnë strategjikisht preferojnë të hollat në vend të kartës, veçanërisht për blerjet më të vogla.

Të pasurit jetojnë me zakonin e të qëndruarit sa më larg borxhit që të jetë e mundur. Ju mund të filloni të paguani për ushqimin tuaj në para dhe të shmangni ruajtjen e detajeve të kartës suaj në shfletues.

Vendosni një buxhet dhe përmbajuni atij.

Kjo tingëllon klishe por vendosja e një buxheti të qartë në ditën e pagës tuaj dhe qëndrimi strikt ndaj saj do t’ju ndihmojë të kurseni shumë para.

Realizoni një auditim të ndershëm “të ardhura kundrejt shpenzimeve” dhe vendosni një kapak në shpenzimet tuaja personale. Ekspertët financiarë e quajnë atë metoda e buxhetimit 50/30/20.

Shpenzoni për gjëra që ju ndihmojnë të fitoni.

Ju nuk duhet të jeni të varfër për të kursyer para. Të pasurit shpenzojnë me gjëra që garantojnë një investim afatgjatë. Blerjet që ndihmojnë në punën tuaj, kontribuojnë në punën tuaj aktuale, ose që shtojnë në fuqinë tuaj të përgjithshme të fitimit janë të mira.

Kimberly Palmer, një eksperte e financave personale në Nerdwallet, është e lumtur të shpenzojë për veshjet e punës, një laptop të mirë, ose një makinë të përshtatshme.

Investoni në shërbime që ju kursejnë kohë.

Sipas Business Insider, të pasurit nuk tremben për të shpenzuar në shërbime që mund të kursejnë kohën dhe agoninë mendore. Ata përqendrohen më shumë në investime sesa në shpenzime.

Porositja e produkteve ushqimore në shtëpi, përdorimi i shërbimeve të lavanderisë ose marrja me qira e një hapësire relativisht të shtrenjtë për të qëndruar më pranë punës, vetëm sa do të shtojë një kohë cilësore në jetën tuaj.

Këto gjëra mund të kushtojnë më shumë, por ju japin një sasi të mjaftueshme kohore për të bërë gjërat që ju bëjnë të lumtur.

Përvojat janë të paçmueshme.

Milionerët bëjnë një jetesë të shkëlqyer dhe sigurohen që të shtojnë përvojat e jetës në kalendarin e tyre. Kjo për shkak se ata i japin përparësi shpenzimeve për pasurimin e përvojave që zgjasin jetën dhe shëndetin e tyre.

Ata lehtë do të shkëmbenin shpenzimet e tyre të përditshme me udhëtime që të ndryshojnë jetën, parashutizëm, ose një anëtarësim në palestër!

Fillimisht faturat, pastaj pushimi!

Kuptimi i shpenzimeve fikse është ajo që njerëzit e mirë në menaxhimin e parave bëjnë më mirë se ne. Ata bazohen në rregullat e pagimit të shpenzimeve të tyre fikse që në ditën e parë përmes sistemeve të automatizuara, në mënyrë që ata të kenë një pamje të qartë se si të shpenzojnë pjesën tjetër të parave të tyre.

Bëni një listë të blerjeve vjetore.

Të gjithëve na pëlqen të blejmë. Sidoqoftë, blerja e sendeve që nuk janë në zbritje, nuk përputhet domosdoshmërisht me kursimin e parave.

Sado fitimprurëse të jenë shitjet, ato përfundimisht ju bëjnë të shpenzoni më shumë se sa duhet dhe të blini gjëra për të cilat as nuk keni nevojë në radhë të parë.

Njerëzit që janë të mirë me paratë këshillojnë që të planifikoni listën tuaj të blerjeve paraprakisht dhe të planifikojnë blerjet tuaja të mëdha sipas shitjeve për të bërë një pazar të mirë.

Investoni në gjëra që ju bëjnë të lumtur dhe të shëndetshëm.

Blerja e sendeve që ju bën të lumtur një herë në disa kohë është në rregull. Të pasurit “punojnë shumë dhe luajnë edhe më shumë” duke u siguruar se e duan atë që bëjnë dhe investojnë në gjëra që i bëjnë ata të lumtur.

Nëse jeni të apasionuar pas yjësisë, shpenzimi për një teleskop nuk është problem për aq kohë sa kursimet tuaja e lejojnë këtë dhe ju jeni me të vërtetë të lumtur.

Filloni ditët ose fundjavat e “kursimit”

Njerëzit të cilët janë të mirë në kursim janë gjithashtu të mirë në kontrollin e kërkesës së tyre për të shpenzuar pa nevojë. Provoni të keni një ditë “pa shpenzime” çdo javë ose në fundjavë dhe t’i qëndroni kësaj metode.

Ruajeni kusurin tuaj dhe e përdorni atë.

© depositphotos.com

Gjithkush i urren ndryshimet e mëdha. Pasi të keni hedhur një monedhë në çantën tuaj, ju e harroni atë. Por gjejeni se çfarë: çdo qindarkë e ruajtur është një qindarkë e fituar!

Mbajeni kusurin dhe ripërdoreni atë në pushimin tuaja për kafe / drekë për t’i mbajtur shpenzimet e përditshme në minimum.

Riparoni gjërat përpara se t’i hidhni ato.

Ndërsa të pasurit duan të investojnë, ata besojnë në përkushtimin ndaj blerjeve të tyre deri në frymën e tyre të fundit. Ata propagandojnë idenë e përdorimit të makinerive dhe pajisjeve riparuese para se t’i hidhni gjërat në plehra. Rregullimi i gjërave kursen paratë dhe planetin gjithashtu!

A ka këshilla për ruajtjen e parave që ju ndihmuan të ruani mjaftueshëm për një krizë të minutës së fundit? Po për pushime? Na tregoni këshillat juaja në koment!