12 Truke Fotografimi që Femrat e Famshme nuk ia Tregojnë Askujt

Çdo aktore, modele dhe person, në sy të publikut ka truket e veta që u lejon atyre të duken mirë në foto. Dhe nuk është vetëm ana e tyre më e mirë për kameran ose një kënd i caktuar që ata mund të përdorin.

Ka disa truke më pak të dukshme që shpesh kontribuojnë në imazhin e tyre shumë të pashëm.

Ne zbuluam disa truke që përdorin të famshmit për të pozuar për foto, të cilat lehtë mund të përdoren edhe nga njerëzit e zakonshëm.

Blake Lively ngre gjuhën e saj drejt qiellzës së gojës në mënyrë që ajo të mos ketë një mjekër të dyfishtë.

© s_bukley / depositphotos

Për të mos u shqetësuar për një mjekër të dyfishtë, Blake përdor këtë truk të thjeshtë. Kjo i bën muskujt e qafës të lidhen pa ndërprerje dhe linja e mjekrës bëhet më e qartë.

Nicole Kidman shtrin qafën në mënyrë që fytyra e saj të duket më e mirë.

© EAST NEWS © Invision/Invision/East News

Qëndrimi krenar i kësaj aktore është një tjetër mënyrë për të përshkruar vijën e mjekrës. Nicole i ul shpatullat dhe e tërheq kokën lart, duke tendosur qafën. Ky truk eliminon çdo papërsosmëri të mundshme të lëkurës.

Monica Bellucci ngre kokën

© PPE/THORTON/SIPA/EAST NEWS © picture alliance / Geisler-Fotop/EAST NEWS

Aktorja italiane përdor këtë truk të zakonshëm kur pozon për foto – ajo ngre kokën dhe tërheq qafën e saj, duke e shtrënguar kështu zonën rreth fytyrës.

Për ta bërë pozicionin që të duket sa më i natyrshëm, Monica përkulet pak në anë. Duhet të jeni të kujdesshëm me këtë pozë – nëse këndi ndodh të jetë i pakëndshëm, mund të përfundoni duke treguar arrogancë.

Taylor Swift kafshon paksa faqet për të nxjerrë në pah mollëzat.

© 0000028/Reporter

Këngëtarja amerikane ka një truk të veçantë që përdor me mençuri. Kur pozon para aparateve, ajo shpesh tregon dhëmbët e saj dhe në të njëjtën kohë kafshon pak faqet. Kjo e ndihmon atë për të nxjerrë në pah mollëzat.

Megan Fox tregon gjuhën për t’u dukur më seksi

© Danny Moloshok / Reuters © RGK, PacificCoastNews/EAST NEWS

Pamja që merr fytyra e aktores amerikane është një gojë pak e hapur dhe një gjuhë paksa e nxjerrë. Megan e shton aftësinë e saj joshëse me ndihmën e këtij truku të thjeshtë.

Megjithatë ndonjëherë, aktorja duket pak e çuditshme, por kjo nuk ndikon në karizmin apo atraktivitetin e saj.

Julia Roberts hap sytë

© AXELLE WOUSSEN/Bauer Griffin/East News © Jack Shea/Starshots/Broadimage/Broad Image/East News

Buzëqeshja e famshme Hollivudiane e kësaj aktore fsheh një mashtrim të vockël. Kur buzëqesh, Julia nuk i picëron sytë, por i hap më shumë ata.

Kështu parandalon shfaqjen e rrudhave të vogla rreth syve, ndërsa pamja vetë mbetet perfekte dhe pak naive.

Jennifer Lawrence ngre ballin e saj dhe nuk i fokuson sytë

© jlawthequeen / instagram © Ivan Nikolov / WENN.com/agefotostock/East News

Nënshkrimi i fytyrës i aktores është një ballë pak i ngritur dhe një vështrim i pafokusuar. Në mënyrë që të arrihet ky efekt, Jennifer shikon drejtimin e kamerës, por në të njëjtën kohë ajo nuk e fokuson shikimin, duke marrë efektin e shikimit brenda vetes.

Kjo e ndihmon atë të krijojë një vështrim misterioz, të menduari.

Mila Kunis ul paksa qepallat e sipërme për ta bërë atë të duket më sensuale.

© Hahn Lionel/ABACA/EAST NEWS © Gilbert Flores/Broadimage/Broad Image/East News

Sytë e hapur shumë janë tipari kryesor i aktores, për të mos përmendur faktin se ajo ka heterokromi të butë – sytë i saj i djathtë dhe ai majtë kanë ngjyra paksa të ndryshme.

Me qëllim që të duket më sensuale, Mila i ul dhe i relakson qepallat e syve. Ky truk mund të përdoret vetëm nga vajzat që kanë sy natyrisht të mëdhenj, përndryshe ekziston rreziku që sytë tuaj të duken si ndarje të ngushta.

Charlize Theron nxjerr frymën nga goja

© VALERIE MACON/AFP/East News © Lisi Niesner / Reuters

Në mënyrë që të marrë efektin e një frymëmarrje të gjallë në foto, aktorja përdor një truk të thjeshtë – ajo e nxjerr frymën nga goja. Buzët e saj duken më voluminoze, por pa efekt vulgar rose.

 Meghan Markle përkul kokën, në mënyrë që të afrohet me audiencën e saj.

© James Whatling / MEGA/Mega Agency/East News © POOL PA/Associated Press/East News

Në mënyrë që të duket gjithmonë miqësore në foto, ashtu si një princeshë duhet të jetë, Meghan përdor një truk të thjeshtë – ajo përkul kokën përpara në anë sikur po përkulet drejt një auditori.

Sandra Bullock ngre shpatullat për të nxjerrë në pah tiparet më të mira të trupit të saj

© Invision/Invision/East News © Lucas Jackson / Reuters

Duke tërhequr lehtë supet lart, aktorja tendos klavikulën e saj, duke e përqendruar vëmendjen tek figura e saj e tonifikuar.

Përsëri, gjëja kryesore është që të mos e teproni, përndryshe qafa mund të përfundojë duke u dukur shumë e shkurtër.

Kirsten Dunst buzëqesh me gjysmën e gojës së saj

© Shootpix/ABACAPRESS.COM/EAST NEWS © Evan Agostini/Invision/AP/East News

Kjo gjysmë buzëqeshje është truku i saj dhe mund të vërehet pothuajse në secilën prej fotove të saj.

Secili prej nesh mund të gjejë një truk të vetin kur pozon për foto. Gjëja kryesore është të mos jepemi shumë pas së njëjtës gjë dhe të mos harrojmë se larmia është e rëndësishme.

A keni ju truke tuaja që ju ndihmojnë të dukeni mirë në foto?