23 Këshilla të Padëgjuara Bukurie që të Dukeni e të Ndjeheni Mrekullueshëm

Çdo vajzë dëshiron të duket e përsosur kurdo dhe kudo. Nëse kjo është një takim, një natë me vajzat apo edhe një ditë në palestër, ne duam të dukemi ideale në çdo mënyrë, deri në detajet më të vogla.

Për fat të keq, duke jetuar jetën tonë tepër të ngarkuar, ne pothuajse nuk kemi kurrë kohë për veten tonë.

Ne kemi grumbulluar disa nga këshillat më të mira për bukurinë që do ta bëjnë jetën tuaj shumë më të lehtë, duke ju kursyer kohë, energji dhe para. Bëhuni gati për t’i bërë përshtypje kujtdo që do të takoni!

Vajrat esenciale të kanellës dhe piperit janë shumë efektive për t’i bërë buzët tuaja të duken më të plota dhe më të ndritshme. Nëse nuk jeni alergjik ndaj këtyre përbërësve, thjesht mund të shtoni disa pika në balsamin tuaj të buzëve ose në buzëkuq.

© Rafinaded/Shutterstock

Vaji i kokosit dhe i ullirit janë më të mirët për e tualetit që është rezistent ndaj ujit. Provojeni këtë metodë dhe do të shihni se larja e makeup-it tuaj do të jetë e lehtë, madje edhe pa pastruesit e fytyrës.

Nëse doni një ngjyrë të freskët, të butë, zbatohet pak  krem theksues ​​në pjesët më të spikatura të fytyrës tuaj (urën e hundës, mollëza, mjekër, qendrën ballore). Në mënyrë që vizualisht të ngrini vetullat tuaja dhe qepallat, aplikoni një theksues mbi vetullat dhe përziejeni atë drejt ballit.

Kur është fjala për t’i dhënë lëkurës me shumë shkëlqim dhe për ta bërë atë më rrezatuese, përzieni një lugë gjelle sode buke me xhelin e fytyrës ose pastruesin e saj. Aplikoni këtë përzierje në fytyrë, butësisht masazhojeni për disa sekonda dhe pastaj lani fytyrën me ujë të ngrohtë. Përsëriteni këtë procedurë 2-3 herë në javë.

Kur remeli juaj i preferuar fillon të thahet, ju mund ta ringjallni duke shtuar disa pika të tretësirës së kripur ose duke e vendosur në një tas me ujë të nxehtë për 5 minuta.

Ju nuk keni pse ta hidhni grimin tuaj pluhur të thyer (pudër, ton për sytë). Në fakt, lehtë mund ta rregulloni atë. Vetëm shtoni disa pika të alkoolit të denatyruar në kompakt, lëmojeni butësisht pudrën me alkool me një thikë dhe lëreni të thahet brenda natës. Ditën tjetër, i gjithë alkooli do të ketë avulluar dhe nuk do ju duhet të bleni një kuti të re.

© Rustle/Shutterstock

– Nëse disa prej manikyrëve tuaj të preferuar janë bërë të vështirë për t’u përhapur, ose shumë të trashë provoni t’i rregulloni ato me ujë të nxehtë. Vendosni shishet në ujë shumë të nxehtë për disa minuta, pastaj hiqni, shkundni dhe aplikoni në thonjtë tuaj ndërsa janë ende të ngrohtë.

– Përdredhni flokët tuaj dhe pritni të gjitha fijet që dalin jashtë. Kjo është një mënyrë e mirë për të hequr fundet dyfishe në shtëpi pa shkuar në një sallon flokësh.

– Spërkatësi i flokëve funksionon për të zbutur vetullat tuaja dhe për t’i mbajtur ato në vend. Spërkatni pak llak në një furçë të vjetër remeli dhe aplikojeni atë në vetullat tuaja.

– Pudra e bebeve është perfekte për ta përdorur si një shampo të thatë. Përdoreni këtë metodë kur duhet të rifreskoni flokët shpejt.

– Në mënyrë që të krijoni kaçurrela vertikale, rrotullojini seksionet e flokut në mashë duke filluar nga rrënja drejt majave më pas përhapni në to spërkatësin e flokëve.

– Një krem klasik për përkujdesjen e lëkurës i aplikuar në majat e flokëve përpara se të bini në gjumë, do t’i bëje flokët tuaj të butë dhe të shkëlqejnë.

– Kur vishni këpucë të reja, në mënyrë që të parandaloni krijimin e flluskave, aplikoni në këmbë pak deodorant ose pak pluhur të thërrmueshëm.

Ngroheni kthyesen e qepikëve me një tharëse flokësh për disa sekonda para se ta përdorni. Ky mashtrim do t’ju ndihmojë t’i mbani qërpikët tuaja të kthyer për më gjatë.

© Volt Collection/ShutterstockKur bëni thonjtë tuaj, përdorni vazelinë ose një ngjitës të zakonshëm rreth thonjëve tuaj. Manikyri i tepërt hiqet lehtë sapo të jetë tharë.

Vendosni manikyrin tuaj bazë. Pastaj vendosni një shirit me hapësira dhe aplikoni një manikyr me një ngjyrë ndryshe. Lëreni të thahet dhe hiqni shiritin. Dizajni juaj i thonjve është gati!

Aplikoni butësisht vazelinë në të gjitha vendet që do të spërkatni parfumin tuaj dhe aroma do të zgjasë më gjatë.

Merrni dy lidhësa elastike dhe krijoni me flokët tuaj dy bishta njëri sipër tjetrit. Kjo metodë e thjeshtë mund të shtojë trashësi dhe cilësi tek flokët tuaj, duke i bërë ato të duket më të gjatë.

Puçrrat duket se shfaqen gjithmonë atëherë kur nuk duhet. Mos u alarmoni! Zhytni copa pambuku në ilaçin me pika për sytë, vendosini ato në frigorifer për disa minuta dhe më pas, aplikojini në sipërfaqen e puçrrave. Për 20 minuta, enët e gjakut do të kontraktohen, duke larguar skuqjen dhe duke ulur inflamacionin.

© lishu

Shkrini 2 pilula aspirine, një kapsulë vitaminë A, 1 lugë kripë deti dhe pak vaj perimesh në 200 ml ujë. Vendosni duart në përbërje për 10 minuta dhe pastaj fshijini ato me një peshqir letre.

Nëse deodoranti juaj papritmas mbaron, ju mund të përdorni shpërlarësin e gojës. Aplikoni pak shpërlarës goje në një copë pambuku dhe përdoreni atë si deodorant. Gargaret do t’i vrasin të gjitha bakteret dhe do ta bajnë sqetullën tuaj freskët gjatë ditës.

© Depositphotos

Nëse doni të hiqni qafe qimet e padëshiruara, është e nevojshme që të pastroni mirë lëkurën tuaj. Shkrini një copë sapun të rregullt dhe pastaj shtoni një lugë gjelle miell kafeje, një lugë gjelle miell thjerrëzash dhe një lugë gjelle shafran të Indisë.

Ju do të merrni një përberje natyrale të sapunit që do të ndihmojë në lyerjen e qelizave të lëkurës së vdekur dhe përfundimisht do të çojë në humbjen e qimeve të padëshiruara.