Vetëm për Vajzat: Zgjidhje Gjeniale të Domosdoshme në Jetën e Përditshme!

Çdo femër e di se sa vështirësi, kohë dhe përpjekje duhet për të qenë e përsosur.

Për fat të mirë ka truke që mund ta bëjnë jetën e çdo gruaje më të lehtë. Ne kemi mbledhur disa nga truket më të vlefshme që do t’ju ndihmojë të dukeni perfekte.

Rimeli do të fshehë rrënjën e flokëve të rritura.

© DIY JOY

Femrat që përdorin ngjyrues të errët për flokët e dinë se sa keq mund të duken rrënjët kur rritet floku. Ju mund ta shmangni këtë problem me ndihmën e rimelit: thjesht aplikojeni atë në rrënjë.

Kaçurrelat natyralë mund të bëhen dhe pa ndihmën e mashës.

© Popsugar

Për të bërë flokë me onde natyrale nuk është nevoja që të përdorni mjete të veçanta. Ju duhet thjesht të rrotulloni flokët e lagura dhe t’i ngrohni ato (dhe thani njëkohësisht) me tharësen e flokëve.

Nëse keni flokë të hollë, një rrotullim i vetëm do të mjaftonte.

Për të kthyer flokët shërben edhe lapsi.

Një tjetër truk i dobishëm për flokët tuaj: nëse nuk keni një mashë, rrotullojeni flokun rreth një lapsi dhe ngroheni me një hekur.

Një pecetë nuk do të lejojë që floku të elektrizohet.

© mycrazyblessedliffe.com

Nëse vendosni një pecetë siç është treguar më sipër, ajo do të parandalojë akumulimin e flokëve. Gjithashtu nuk do të lejojë që flokët të elektrizohen pasi t’i krihni.

Niseshteja do të zgjidhë problemin me flokët e vajisur.

© Chasing Foxes

Shumë femra ndeshen me problemin e vajisjes së flokëve. Megjithatë, pak veta e dinë që ky problem është shumë i thjesht për t’u zgjidhur: flokët tuaj do të qëndrojnë të pastër për më gjatë nëse aplikoni në rrënjë niseshte.

Një furçë dhëmbësh do t’u japë volum flokëve.

© Alldaychic

Ju mund t’u shtoni volum flokëve tuaj pa pasur nevojë të përdorni shampo të veçanta apo stilime.

Thjesht krehini flokët shtresë pas shtrese nag fundi tek rrënja duke përdorur një furçë dhëmbësh. Ndyshimi do të jetë shumë i dukshëm.

Vaji i livandos do t’i zgjasë qerpikët tuaj.

© Pixabay

Shtoni dy pika prej vajit të livandos në rimelin tuaj dhe do të ndihmojë duke i ndarë qerpikët nga jëri-tjetri dhe duke i bërë ata më të gjatë.

Duhet të përmendim gjithashtu se vaji i livandos nxit gjithashtu rritjen e flokut, kështu që do të mbeteni të habitur disa ditë pasi të keni përdorur rimelin.

Shiriti ngjitës do t’ju ndihmojë me makeup-in e syve.

© The Gooddes

Përdorni shiritat ngjitës si një udhëzues për të vënë makeup-in e syve. Për ta bërë shiritin më pak të dëmshëm për lëkurën vendoseni atë më parë në dorën tuaj.

Një kruajtëse veshësh e kthen një tualet të zakonshëm në një tualet mbrëmjeje.

© Nadyana

Për ta kthyer një makeup natyral të përditshëm në atë të mbrëmjes, thjesht hijëzoni penelin me një kruajtëse veshësh. Pastaj shtoni ngjyrat tuaja të preferuara.

Furça juaj e kozmetikës mund të ndryshojë formën e saj.

© AMY TANYAN

Për të aplikuar tualet cilësor, ju nuk ju duhet të blini të gjitha llojet e furçave. Kjo furçë pluhuri mund të bëhet e plotë nëse e lidhni me një kapëse teli ose e ngushtë në qoftë se ju lidhni atë me një lidhëse llastiku.

Harrojeni buzëkuqin në dhëmbë.

© Soy Actitud

Buzëkuqi në pjesën e brendshme të buzëve të tua njollos dhëmbët dhe prish buzëqeshjen tuaj. Hiqni qafe buzëkuqin e tepërt duke vënë gishtin, lapsin, apo edhe një lugë në gojë dhe duke e nxjerrë jashtë përmes buzëve të mbyllura.

I kuq i buzëve që nuk ju duhet do të mbetet në të.

Aspirina do të forcojë flokët tuaj dhe do t’ju shpëtojë nga pikat e kuqe në pjesët intime.

Një përbërje aspirine do ta bëjë lëkurën tuaj të butë dhe do të ndihmojë në eliminimin e njollave të kuqe. Merrni disa tableta, hidhni ato në një sasi të vogël uji, aplikojeni në fytyrën tuaj dhe lëreni për pesë minuta.

E njëjta gjë vlen edhe për flokët tuaj: shtypni dy tableta të aspirines dhe përziejini ato në shampon tuaj të preferuar. Lani flokët tuaj si zakonisht, dhe së shpejti flokët tuaj do të bëhet më e fortë, më me shkëlqim dhe do të shpëtoni nga zbokthi.

Një leukoplast mund të rregullojë vathët tuaj.

© ElasticComputeFarm

Vathët e mëdhenj nuk rrinë kurrë në të njëjtin vend dhe vazhdimisht kthehen. Për t’i mbajtur ato në vend, ngjitni pjesën e brendshme të çengelit me veshin tuaj me një copë leukoplast.

Telat e sytjenave mund të fshihen me një leukoplast.

© BT 4H

Teli i dalë nga sytjenat mund të dëmtojë lëkurën tuaj dhe të shkaktojë një dëmtim të dhimbshëm. Për të mbrojtur veten, vendosni një copë leukoplast në pjesën e shqyer të sytjenave tuaja për të mbajtur metalin.

Antiseptiku do të zgjidhë problemin tuaj të djersitjes.

© Little Things

Deodoranti nuk e fsheh plotësisht erën e djersës. Një erë e pakëndshme mund të ndodhë për shkak të përhapjes së baktereve. Ju mund ta parandaloni atë duke aplikuar disa antiseptik në sqetullën tuaj.

Llaku i flokëve do të parandalojë rrëshqitjen e këmbëve tuaja.

© The krazy coupon lady

Zgjedhja e këpucëve perfekte është një detyrë pothuajse e pamundur: këto do të prishen dhe këtyre do t’u krijohet një boshllëk në shpinë. Për të zgjidhur problemin, aplikoni vetëm pak llak flokësh mbi thembrat e këmbëve tuaja dhe nuk do të lejojë që ata të rrëshqasin përpara.

Përdorni kafen e freskët të tokës për pastrim.

Gjithkush e di se përdorimi i kafesë për pastrimin e qelizave të vdekura të lëkurës është një ide e mirë. Është më efektive të përdoret kafe e freskët.

Është e pasur me kafeinë që heq lëkurën e vdekur dhe antioksidantët. Pas së gjithash, kafeja e freskët lë një aromë të këndshme në lëkurën tuaj pasi të shpërlaheni.