10 Gabime Padashur që i Bëjnë të Gjithë Turistët

Nëse nuk jeni një guidë udhëtimi i cili udhëton profesionalisht, është pothuajse e pamundur të shmangni gabimet gjatë udhëtimeve tuaja.

Këtu, ne ju ofrojmë një shans për të mësuar nga gabimet e njerëzve të tjerë, kështu që të mos i bëni vetë.

Ne na pëlqen të udhëtojmë dhe patëm shumë kënaqësi për t’i mbledhur këto këshilla. Nëse keni këshilla tuajat, jini të lirshëm për t’i ndarë ato me ne.

Gabimi № 1: qëndrimi në periferi për të kursyer para

© piccaya/depositphotos © samael334.gmail.com/depositphotos

Ne jemi dakord se qëndrimi në periferi ndonjëherë mund të jetë i rehatshëm, si për shembull, kur merrni me qira një makinë. Hotelet jashtë qendrës janë zakonisht më të lira, por dallimi nuk është dhe aq i madh dhe të gjitha paratë e kursyera do të shpenzohen për transportin çdo ditë.

Dhe kur jeni me pushime, është më e këndshme të qëndroni në mes veprimeve të rrethuara nga rrugët e shtruara, sesa diku në periferi në një hotel të mërzitshëm. Nëse qëndroni në qendër të qytetit, ju mund të shkoni në këmbë nëpër vende interesante vonë natën ose herët në mëngjes .

Një tjetër avantazh i qëndrimit në qendër të qytetit është se mund të ktheheni në hotel gjatë ditës për të pushuar ose për të marrë një sy gjumë.

Gabimi № 2: pagesa për gjëra që mund t’i merrni falas

© Josh Hernandez/flickr © Syda_Productions/depositphotos

Shumë muze kanë ditë të caktuara kur mund t’i vizitoni falas. Për shembull, ju mund të vizitoni Muzeun e Luvrit falas të dielën e parë të çdo muaji.

Disa supermarkete zbresin nga çmimet e ushqimeve të cilat së shpejti do të skadojnë. Dhe nganjëherë, ata madje i japin atë falas. Kjo është veçanërisht e përhapur në SHBA dhe në disa vende aziatike.

Në Spanjë, ekziston një rregull – një meze që shoqërohet me birrë, e quajtur munchies është gjithmonë falas. Ndonjëherë, kjo mund të jetë një sanduiç ose sallatë në varësi të restorantit.

Gabimi № 3: nuk u kushtohet vëmendje e mjaftueshme komenteve të përdoruesve

© Chris Paton/flickr © pexels/pixabay

Leximi i disa komente apo mos leximi i tyre është pothuajse i pafalshëm për çdo turist. Shumica e njerëzve lexojnë përshtypjet rreth hoteleve, por harrojnë të shikojnë kritikat për pamjet, edhe pse këto kritika zbulojnë disa mënyra të mahnitshme për të gjetur një mënyrë më të lirë apo ndryshe.

Falë përshtypjeve ushqimore me foto, mund të shihni se si vendet dhe pjatat duken me të vërtetë.

Gabimi № 4: shumë sende me vete

© monticello/depositphotos © Rattleray/depositphotos

Kur udhëtoni dhe filloni paketimin, a duket sikur nuk do të keni dhe shumë gjëra, por pastaj sapo të mbaroni, përfundoni me një qese super të rëndë?

Dhe më vonë (si zakonisht në fund të udhëtimit tuaj) kuptoni se disa nga gjërat që keni marrë nuk ishin fare të nevojshme.

Në jetën e përditshme, ndoshta nuk do të vishni rroba të reja çdo ditë dhe nuk do ta bëni këtë as gjatë udhëtimit tuaj. Paketoni gjëra që shkojnë së bashku, kështu që ju mund t’i kombinoni ato në mënyra të ndryshme.

Kjo këshilla mund të duket e çuditshme, por ju rekomandojmë që të merrni një batanije në vend të një trikoje më shumë. Mund të përdoret në shumë mënyra:si shall, si batanije dhe si rrobë për një piknik.

Gabimi № 5: vetëm para kesh ose vetëm një kartë krediti me vete

© pxhere © pixabay

Asnjëherë mos merrni vetëm para ose vetëm një kartë krediti. Ju mund t’i humbni ato dhe banka mund të bllokojë kartën tuaj në çdo kohë. (Për të shmangur këtë telefononi bankën tuaj paraprakisht dhe tregojuni atyre se po shkoni jashtë). Ne rekomandojmë të merrni minimumi 2 karta krediti.

Është që gjithmonë t’i merrni paratë kesh së bashku me një çift të kartave të kreditit.

Gabimi № 6: frika për t’u folur të huajve

© londondeposit/depositphotos © vova130555@gmail.com/depositphotos

Zakonisht, kur udhëtojmë me njerëz të tjerë, ne jemi të prirur që të mos krijojmë miqësi me vendasit dhe turistët e tjerë. Ne mendojmë se, “Ne kurrë nuk do t’i shohim më, gjithsesi“.

Kur do t’ju jepet një mundësi tjetër për të bërë miq nga një vend tjetër? Vendasit zakonisht tregojnë interes për njerëzit e tjerë, kështu që mos kini turp t’i njihni ato. Dhe mos harroni, një hotel është një vend i mrekullueshëm për të takuar njerëz nga e gjithë bota.

Gabimi № 7: përpjekja për të parë gjithçka

© blasbike/depositphotos © DenKostiukBO/depositphotos

Ne mendojmë: “Duke qenë se kam ardhur këtu, më duhet të shoh sa më shumë që të jetë e mundur“. Dhe kjo na bën të vrapojmë nga një pikë referimi në tjetrën.

Është më mirë të ngadalësoheni dhe të shijoni shëtitjet e ngadalta, dhe të thithni ajrin e vendit që po vizitoni. Ju jeni duke qëndruar në fund të fundit dhe nuk ka asnjë mënyrë që ju të mund të shihni gjithçka, gjithsesi.

Është gjithashtu një ide e keqe të përpiqeni të shihni dy qytete në një ditë. Gjëja më e mirë që mund të bëni është të kaloni dy ditë në një qytet, kjo është koha e mjaftueshme për ta ndjerë me të vërtetë.

Gabimi № 8: udhëtimi në sezon

© doble.dphoto/depositphotos © hanuman/depositphotos

Turmat e turistëve mund t’i prishin të gjitha pushimet dhe çdo pamje. Kjo është arsyeja pse ju nuk duhet të harroni se kur të planifikoni pushimet. Duhet të përpiqeni të shkoni në sezonin më pak popullor kur turistët po shkojnë në shtëpi.

Nëse shkoni në Romë në fund të vjeshtës, nuk do të keni mundësi të shijoni akulloren e famshme italiane në pikun e verës, por do të jeni në gjendje të ecni nëpër rrugë praktike dhe të shihni pamjet pa kufi.

Gabimi № 9: Nuk blini bileta në internet

© liptoncnx/depositphotos © jovannig/depositphotos

Rradhët në vendet e famshme ndonjëherë mund të jenë jashtëzakonisht të mëdha, por ka një hyrje të veçantë dhe një derë të veçantë për njerëzit që tashmë kanë një biletë. Mundohuni të blini një biletë online (sidomos për vende si Luvri ose Statuja e Lirisë). Kjo do t’ju kursejë shumë kohë.

Gabimi № 10: gabimi me suveniret

© encrier/depositphotos © pxhere

Ekzistojnë dy ekstreme këtu: disa njerëz blejnë suvenire të shëmtuara dhe të tjerët pendohen se nuk kanë blerë asnjë survenir.

Ne rekomandojmë që të dy llojet e njerëzve të vizitojnë një treg ku mund të gjeni gjëra ekskluzive me çmime shumë të ulëta. Dhe shumica e tyre nuk janë bërë në Kinë, por në vendin që po vizitoni.

Dhe një gjë tjetër: nëse shihni diçka që e doni me të vërtetë, blijeni menjëherë. Shpesh ndodh që kur njerëzit e shtyjnë blerjen e diçkaje, ata nuk e blejnë fare.

Bonus: presim shumë nga një udhëtim

Kjo nuk është një gjë e thjeshtë për t’u bërë, por përpiquni të mos fantasizoni shumë për udhëtimin tuaj, si për shembull se si mund të ecni rreth Montmartrit ose aromën e livandos diku në Itali.

Pritshmëritë e mëdha shpesh çojnë në zhgënjim. Vetëm relaksohuni dhe gëzoni çdo ditë të udhëtimit tuaj. Dhe ne shpresojmë që të gjitha udhëtimet tuaja të ardhshme të vazhdojnë të bëhen gjithnjë e më të mira.