12 Këshilla Inteligjente që Vetëm Shoferët me Përvojë i Dinë!  

Shoferët me eksperiencë e dinë se të paturit e një makine nuk është e lehtë. Ju duhet të merreni me shumë probleme të vogla gjatë gjithë kohës. Dhe gjithashtu ju duhet të kujdeseni për sigurinë e automjetit tuaj të preferuar.

Për t’ua bërë jetën më të lehtë, ne kemi mbledhur disa këshilla që janë të dobishme si për fillestarët ashtu dhe për profesionistët.

Manikyri mund të fshehë pothuajse plotësisht gërvishtjet e vogla në trupin e makinës.

Gjeni një ton manikyri për thonjtë që përputhet me ngjyrën e makinës dhe vendosni pak sipër gërvishtjes. Pas tharjes së tij, vetëm lustrojeni paksa për ta bërë atë të lëmuar.

Manikyri i tejdukshëm mund të ndalojë një plasaritje të xhamit të përparmë.

Nëse xhami i përparmë i makinës goditet nga një gurë dhe krijon një çarje të thellë, me kalimin e kohës ajo e çarë vetëm sa do të bëhet gjithnjë e më e madhe. Për të luftuar plasaritje të tilla, përdorni një manikyr të tejdukshëm. Vendosni 2 ose 3 shtresa në plasaritje dhe do të parandalojë plasaritjet e mëtejshme.

Kthejeni timonin kur ju duhet të largoheni nga makina për një kohë të shkurtër.

 

Nëse parkoni makinën tuaj në një mot të nxehtë, nuk do të kalojë shumë kohë dhe timoni do të bëhet shumë i nxehtë për t’u prekur. Për ta shmangur këtë, silleni rrotën me 180 gradë kur të largoheni nga makina.

Largoni dritën e diellit

Pilotët e përdorin këtë truk shumë shpesh. Për të mos u verbuar nga Dielli, merrni një fletë akrilike dhe vendoseni tek xhami i përparmë. Akrilika ngjitet lehtë në xham në sajë të elektricitetit statik dhe mbron sytë nga rrezet ultraviolet.

Një gjethe dafine do të ndihmojë që të mos ju zërë makina.

Nëse keni një udhëtim të gjatë rrugor përpara jush dhe jeni të shqetësuar që mund t’ju zërë makina, vendosni një gjethe dafine nën gjuhë. Ajo përmban kimikate të veçanta që lehtësojnë stomakun dhe sistemin nervor.

Një mbajtëse syzesh inteligjente.

Kjo është me të vërtetë e dobishme për ata që nuk e dinë se ku t’i vënë syzet e tyre në veturë – t’i vënë ato tek mbrojtësja e diellit. Ju gjithashtu mund të vendosni biletën tuaj të parkimit atje për ta mbajtur atë të sigurt.

Një limon ndihmon në parandalimin e përgjumjes gjatë ngasjes.

Disa fruta agrume veprojnë ashtu si një filxhan kafe. Nëse ndiheni pak të përgjumur kur drejtoni makinën, vendosni nën gjuhë një copë limoni. Kjo do t’ju zgjojë shumë shpejt, por ne nuk ju rekomandojmë të vozisni kur jeni të lodhur.

Mbajtës filxhani shtesë

Vendosni një kuti të vogël keku prej silikoni në pjesën e poshtme të mbajtëses së filxhanit. Në këtë mënyrë, të gjitha mbeturinat e vogla do të jenë aty dhe pastrimi i mbajtësit të kupës do të jetë shumë më i lehtë.

Varni një top tenisi në garazh për parkim më të lehtë.

Ky truk është veçanërisht i dobishëm për njerëzit që nuk kanë shumë kohë që kanë marrë patentën. Një top tenisi që varet në garazh mund të jetë një pikë që tregon se një mur është afër. Topi do t’ju ndihmojë ta kuptoni më lehtësisht madhësinë e veturës, kështu që nuk do të lëvizni më tej nga sa është e nevojshme.

Kontrollimi i cilësisë së vajit.

Ekziston një mënyrë e veçantë për të kontrolluar cilësinë e vajit në motor.

Ngroheni motorin për 5-10 minuta dhe fikeni motorin. Hapni kapakun dhe vendosni disa pika vaji në një fletë letre. Vendoseni me kujdes fletën në një vend të ngrohtë dhe prisni për 2 orë që vaji të thahet. Pas kësaj, kontrolloni rezultatin.

  • Nëse skajet e njollës janë të lëmuara, kjo do të thotë se nuk ka ujë në vaj. Vaji është i mirë.
  • Nëse qendra është e errët ose gri, vaji është tepër i ndotur. Është koha për ta ndryshuar atë.
  • Nëse pjesë metalike mund të shihen në letër, kjo do të thotë se disa pjesë të brendshme të makinës po dëmtohen. Ju jeni duke përdorur vaj me cilësi të ulët.
  • Një rreth i lehtë gri ose kafe do të thotë se ka disa grimca në vaj që nuk shpërndahen. Vaji duhet të ndryshohet.

Kontrollimi i cilësisë së benzinës.

Vendosni një pikë benzinë në një fletë të bardhë letre, thajeni dhe prisni që shenja të zhduket. Nëse letra është krejtësisht e bardhë pas eksperimentit, kjo do të thotë që po përdorni benzinë me cilësi të mirë. Nëse ka një vend me yndyrë, do të thotë se ka disa vajguri në të.

Ja se si ju mund të kontrolli benzinën tuaj për rrëshirë:

Hidhni një pikë benzinë në një gotë, dhe vendoseni në zjarr. Pas djegies, kontrolloni ngjyrën e qarqeve rreth saj. Nëse ato janë të bardha, nuk ka rrëshirë në të. Nëse janë kafe, ka rrëshirë të mjaftueshme për të dëmtuar seriozisht motorin.

Ja se si mund të kontrolloni nëse është shtuar ujë në benzinë:

Hidhni pak benzinë në një kavanoz transparent dhe shtoni pak mangan. Shkundeni mirë dhe kontrolloni ngjyrën. Nëse kristalet e manganit treten dhe benzina bëhet ngjyrë e purpurt ose rozë, do të thotë se i është shtuar ujë.

Ventilim super i shpejtë i makinës.

Hapni një derë dhe një nga dritaret e përparme. Pastaj hapni dhe mbyllni derën në anën e kundërt të makinës. Ky truk ndihmon të ftohni shpejt makinën dhe gjithashtu heq lehtë erërat e pakëndshme.