9 Mënyra që t’i Mbështesni Gratë e Tjera në Vend që të Konkurroni

©Depositphotos.com

Gratë që mbështesin gratë e tjera ka më shumë të ngjarë të kenë sukses. Dhe ky nuk është një mit!

Edhe kjo arsye është e mjaftueshme për të ndaluar garën me njëra-tjetrën gjatë gjithë kohës dhe për të treguar më shumë simpati ndaj kolegeve tuaj ose ndaj miqve tuaj. Motra nuk do të thotë vetëm të ndani buzëkuqin, por edhe të tregoni dashuri, respekt dhe ndjenjë të vërtetë.

Ne jemi të frymëzuar nga gratë dhe duam që ato të jenë të lumtura dhe të jetojnë në një atmosferë plotë mbështetje.

Inkurajoni

Çdo grua duhet të ndihet e sigurt, por ka disa situata kur ne nuk mund të kontrollojmë atë që ndodh në jetën tonë. Ndonjëherë duhet të jemi trime dhe të marrim vendimet tona.

Nëse një grua tjetër ju kërkon këshilla, në vend që të thotë se nuk i duhet ose se ajo për të cilën po pyet është e rrezikshme, është më mirë të pyesni se si mund ta mbështesni atë. Nëse ajo dëshiron të ndahet me të dashurin e saj, ftojeni diku që ajo të qetësohet. Nëse ajo dëshiron të hapë një biznes, thuajini që jeni krenare për të. Thjesht jini aty dhe mos e injoroni humorin e saj.

Nuk ka nevojë as të përpiqemi të japim disa këshilla të zgjuara. Mjafton vetëm të sigurohemi që mendimet e saj të mos zvarriten.

Dëgjoni

©Depositphotos.com

Lëreni të flasë! Nuk ka të bëjë me thashetheme. Kur gratë stresohen, të folurit fjalë për fjalë i qetëson ato sepse në trurin femëror prodhohet një hormon i quajtur oksitocinë.

Thjesht mund të tundni kokën ndërsa dëgjoni nëse nuk dini çfarë të thoni ose keni frikë të thoni diçka të kotë.

Ndani njohuritë tuaja

© nstagram/East News

Le të përdorim një shembull. Ju keni një kolege të re, është dita e saj e parë në punë, dhe ajo fjalë për fjalë as nuk e di se ku mund të marrë një filxhan çaj, kështu që mos u sillni si një e huaj. Ajo tashmë është e stresuar. Ndani njohuritë tuaja dhe bëjeni atë të ndihet më rehat. Është një bonus i mirë edhe për karmën tuaj!

Sigurisht, nuk po flasim për ndarjen e disa përvojave subjektive, por dhënia e informacionit të dobishëm dhe praktik mund të jetë e mirë si për ju ashtu edhe për të.

Ktheju vajzave të reja

© JP, PacificCoastNews/EAST NEWS

Mendoni për veten tuaj kur ishit adoleshente. Vëmë bast që disa prej nesh mund të thonë se kishin mungesë të grave që mund të frymëzonin dhe të na udhëzonin në drejtimin e duhur. Nuk ka nevojë të jeni të bezdisshme me këshillat tuaja, por të thuash ose të bësh diçka që do t’u japë atyre më shumë besim është gjithmonë mirë.

© AFPEAST NEWS

Ju mund t’u tregoni atyre se ato janë të bukuara ashtu siç janë dhe se duhet të kujdesen për veten e tyre dhe të mos harrojnë zhvillimin personal. Ose thjesht çoni mbesën tuaj në një ekspozitë arti ose në teatër. Ajo patjetër që do ta vlerësojë kur të rriten.

Bëni komplimente

© Wiese/face to face/FaceToFace/REPORTER

Të gjithë i duam komplimentet, por numëroni sa herë në ditë i bëjmë. Shprehja e një komenti pozitiv nuk është krim.

Këtu janë disa këshilla që mund t’ju ndihmojnë të bëni një kompliment të bukur, por jo shumë të dukshëm:

1. Përqendrohuni në një gjetje të shkëlqyeshme (Thojini asaj se veshja e saj është e bukur, por mos pyet se ku e ka blerë).

2. Mundohuni të krijoni kontakt me sy.

3. Jini të respektueshme. Të thoni diçka si “e zgjuar për dikë kaq të re” nuk është kompliment.

4. Thuajeni menjëherë dhe mos e mbani për më vonë.

5. Kërkoni për gjëra me të cilat ata janë munduar si, për shembull, një raport dhe gjeni diçka të mirë për të thënë në lidhje me të.

Ndihmoni mamin dhe gjyshen

© Wiese/face to face/FaceToFace/REPORTER

Filloni me botën tuaj. Ndihmoni nënën tuaj. Telefonojini asaj dhe pyesni nëse i duhet diçka. Ju mund t’i dhuroni asaj lule pa ndonjë arsye. Bëjeni të buzëqeshë!

Këto gjëra do ta bëjnë më të bukur ditën e saj dhe ditën tënde.

Lidhini gratë

© Instagram/Sipa USA/East News

Prezantoni gratë që njihni me njëra-tjetrën. Ndoshta ata kanë një ide të shkëlqyeshme për një biznes. Dhe nëse ambienti juaj është i suksesshëm, edhe ju jeni të suksesshme.

Nuk ka nevojë ta fshihni miken tuaj më të mirë nga të gjithë.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Charlize Theron (@charlizeafrica) in data:

Sa më shumë gra të jenë të lidhura dhe miqësore me njëra-tjetrën, aq më shumë ato kanë shans të kenë sukses në jetë. Sigurisht, ne mund t’i kërkojmë partnerit tonë të na ndihmojë të organizojmë një ngjarje ose të na prezantojë me dikë të rëndësishëm, por kjo gjithmonë ju vë në një pozicion të varur në marrëdhënien tuaj.

Një rreth i ngushtë i grave mund të sigurojë informacion kritik mbi mundësitë dhe sfidat e punës. Hulumtimet madje kanë treguar se gratë që kishin një rreth prej 1-3 miq ishin 2.5 herë më të larta në autoritet dhe pagë sesa ato që nuk e kishin këtë kombinim.

Ftojini gratë e tjera në evente

© agefotostock/East News

Burrat e ftojnë me lehtësi njëri-tjetrin për të bërë gjëra, edhe nëse sapo janë takuar. Ata organizojnë grupe, festa të vogla dhe madje takohen vetëm për të luajtur futboll. Gratë gjithashtu mund të bëjnë të njëjtën gjë.

Mos kini frikë të mos pranoheni. Ndoshta ajo ka një fëmijë të vogël në shtëpi, por edhe nëse i duhet të refuzojë ofertën tuaj, gruaja që keni ftuar tashmë ndihet mirë.

Krijoni klubin tuaj të grave

© Wiese/face to face/FaceToFace/REPORTER

Ndonjëherë nuk mund të jemi aty menjëherë për të ndihmuar një mik, por ekziston një mjet i fuqishëm që mund ta zhvillojmë. Ne mund të organizojmë bisedat tona WhatsApp me vajza, ku mund të ndajmë emocionet, dështimet dhe arritjet tona.

Është shumë e rëndësishme të mos jeni gjykuese, dhe përkundrazi të jeni e zgjuar dhe jo shumë e menduar ndërsa komunikon me ta.