Burrat Rrëfyen Çfarë Kërkesash Kanë në Një Marrëdhënie

©depositphotos

Në vitet 1930,  George W. Crane zhvilloi një shkallë të vlerësimit martesor që lejonte burrat të vlerësonin gratë e tyre dhe anasjelltas.

Çdo grua mund të merrte -1 pikë nëse lyente thonjtë e saj të kuq ose flinte me bigodina në flokët e saj.

Është e frikshme të imagjinohet se cilat ishin arsyet e grindjeve midis bashkëshortëve në atë kohë. Kanë kaluar gati 100 vjet që nga ajo kohë dhe përkufizimi për një grua të mirë ka ndryshuar.

Në këtë artikull, ne do të zbulojmë se çfarë kërkesash kanë burrat për të zgjedhurat e tyre dhe çfarë duan nga marrëdhënia e tyre në përgjithësi.

Ne duam që të gjitha familjet të jenë të lumtura dhe kjo është arsyeja pse ne përpiluam një listë të besimeve më të përhapura të asaj që burrat vërtet duan. Ne arritëm të hedhim poshtë disa prej tyre, por të tjerat rezultuan të ishin shumë këmbëngulëse.

Burrat pëlqejnë gratë e sinqerta

© The Truman Show/Paramount Pictures, © Groundhog Day/Columbia Pictures

Më parë besohej se të gjithë burrat ishin të çmendur për t’i përgëzuar dhe lavdëruar. Por Rinatta Paries, një trajnere profesioniste dhe eksperte martese, pohon se ndershmëria vlerësohet nga burrat po aq sa besnikëria, respekti dhe tërheqja fizike.

Burrat duan të dëgjojnë të vërtetën nga gratë e tyre. Po! Të vërteta, jo kritika. Në përgjithësi, një grua e përsosur është ajo që shpreh mendimin e saj me ndershmëri pa gjykim.

Burrat nuk janë kundër bisedave për jetën.

© Eternal Sunshine of the Spotless Mind/Focus Features, © Maggie’s Plan/Sony Pictures

Sado e çuditshme mund të duket, burrat nuk janë kundër bisedave boshe. Në kundërshtim me besimin e vendosur, burrat nuk i pëlqejnë gratë që qëndrojnë gjithmonë të heshtura – ata janë vërtet të interesuar se si po shkojnë gjërat mes jush dhe me ju. Nuk po bëjmë shaka.

Një folës në Universitetin Shtetëror të Kansas dhe një shkrimtar i talentuar Deji Akingbade pretendon se një nga arsyet kryesore për ndarjen e familjeve është mungesa e komunikimit. Nëse nuk keni për çfarë të flisni, është një sinjal shumë alarmant.

Komunikimi ju ndihmon të kuptoni ndjenjat e njëri-tjetrit, të shprehurit derisa të mësojmë të lexojmë mendjet e njëri-tjetrit.

Burrat janë më romantikë se gratë.

© Männerherzen/Warnerbros.de, © Keinohrhasen/Warnerbros.de

Një kiberpsikolog amerikan dhe një ekspert në marrëdhëniet ndërpersonale, Gwendolyn Seidman, bëri një analizë krahasuese kushtuar niveleve të të qenit romantik për burrat dhe gratë dhe arriti në një përfundim interesant.

Siç rezulton, burrat i klasifikojnë gratë në romancë. Janë emocionet që kanë rëndësi për ta në dashuri dhe, si rregull, ata janë zakonisht të parët që rrëfejnë ndjenjat e tyre. Gratë, nga ana tjetër, janë më pragmatike dhe më selektive në zgjedhjen e partnerit të jetës.

Burrat pëlqejnë gratë me grim.

© eastnews, © eastnews

Shumica e burrave pohojnë se nuk ka asgjë më të mirë se bukuria natyrore por kjo është një gënjeshtër. Sipas një faqe amerikane takimesh, gratë që aplikojnë grim dhe modelojnë flokët marrin më shumë propozime takimesh. Pra, atraktiviteti dhe shkëlqimi fizik janë tipare që vlerësohen ende nga burrat.

Rruga për në zemrën e një burri është përmes stomakut të tij.

© Miss Congeniality/Warner Brothers, © Labor Day/Paramount Pictures

Ushqimi i bërë në shtëpi është i rëndësishëm për burrat. Patrick Wanis, një psikolog dhe një trajner në sferën e marrëdhënieve romantike, është i sigurt se gatimi ka një kuptim të shenjtë.

Erërat e shijshme krijojnë një ndjenjë komoditeti. Për më tepër, burrat ndihen jashtëzakonisht të lumtur që gruaja e tyre e dashur e kreu këtë arritje dhe mësoi të gatuante një recetë vërtet të komplikuar. Burrat pëlqejnë gratë që gatuajnë për to dhe ky nuk është një stereotip.

Burrave nuk u pëlqen vëmendja nga publiku.

© eastnews, © eastnews

Nëse nuk mund ta imagjinoni jetën tuaj pa Facebook ose Instagram dhe jeni në gjendje të ndani me lehtësi detaje të jetës suaj personale me publikun, mbani në mend se kjo mund të alarmojë ata që ju rrethojnë. Burrat janë të kujdesshëm ndaj popullaritetit të dyshimtë në rrjetet sociale dhe ata nuk ëndërrojnë të bëhen heroi i thashethemeve publike.

Psikologët pohojnë se burrat preferojnë të shmangin çdo vëmendje shtesë dhe vlerësojnë gratë që mund ta mbajnë jetën e tyre personale të fshehtë.

Burrat pëlqejnë gratë e vetë-mjaftueshme.

© Walk of Shame/Lakeshore Entertainment, © House of Cards/Media Rights Capital

Një budallaqe e vogël e ëmbël që dëgjon burrin e saj me gojë të hapur do të humbasë gjithmonë përballë një gruaje me vetëbesim dhe vetë-mjaftueshmëri. Pse? E gjitha është shumë e thjeshtë: një grua e vetë-mjaftueshme është një partner i barabartë në marrëdhënie. Ju do të jeni në gjendje të kapërceni së bashku çdo problem. Një grua e fortë është një mbështetje e besueshme.

Por kjo nuk është e vetmja arsye – gratë e vetë-mjaftueshme janë të sigurta në vetvete dhe janë të kënaqura me jetën e tyre, që do të thotë se nuk janë nervoze.

Burrat kanë nevojë për hapësirë personale.

© Catch Me If You Can/Amblin Entertainment, © The Beach/20th Century Fox

Një psikologe autoritare, Deborah Tannen, thotë se sipas vëzhgimeve të saj, gratë përpiqen të kalojnë gjithë kohën e tyre të lirë me të dashurit e tyre, ndërsa burrat preferojnë ta mbajnë pavarësinë e tyre dhe ta kalojnë kohën vetëm.

Në këtë situatë, çdo familje duhet të kërkojë një ekuilibër perfekt në marrëdhëniet e tyre. Por shumica e ekspertëve pajtohen që mbytja e dashurisë dhe xhelozia patologjike mund të shkatërrojnë edhe familjen më të fortë.

Burrat nuk janë gjithmonë duke menduar për seksin.

© Magic Mike/Warner Bros., © Fool’s Gold/Warner Bros.

Stereotipi që burrat mendojnë vetëm për një gjë është plotësisht i vjetëruar. Jed Diamond, një psikolog amerikan, thotë se janë gratë ato që janë pjesërisht fajtore për shfaqjen e këtij stereotipi. E gjitha sepse ata presin një lloj të caktuar sjellje nga partneri i tyre – i guximshëm dhe pak i vrazhdë.

Në fakt, nuk është vetëm afërsia fizike që është e rëndësishme për burrat, por edhe ndjenja e një limani të qetë, ngrohtësie dhe mirëkuptimi. Na besoni, gjysma e fortë e planetit tonë tashmë është mjaft e lodhur të provojë se janë macho.

Burrat nuk kanë frikë ta bëjnë zyrtare lidhjen e tyre.

Burrat në të vërtetë nuk kanë frikë nga martesa, por ata janë shumë të kujdesshëm kur fillojnë marrëdhënie të reja dhe përpiqen të shmangin vendimet e nxituara.

Studimet e fundit të mbajtura në Universitetin Binghamton në Sh.B.A tregojnë se duhet më shumë kohë dhe emocione që burrat të kapërcejnë një ndarje. Dhe sipas statistikave, gratë janë të gatshme të martohen në një moshë shumë më të hershme sesa burrat.

Neuroshkencëtarët e shpjegojnë këtë boshllëk me faktin se truri i femrës, në krahasim me mashkullin, arrin pjekurinë më herët.

Sidoqoftë, është e rëndësishme të kuptoni nevojat emocionale të partnerit tuaj dhe të kujdeseni për të. Nëse e bëni, atëherë asnjë frikë nuk do të jetë në gjendje të errësojë të ardhmen tuaj.

Burrat ëndërrojnë të kenë djem dhe vajza në mënyrë të barabartë.

© Definitely, Maybe/StudioCanal, © Cheaper by the Dozen/20th Century Fox

Në përgjithësi besohet se të gjithë burrat ëndërrojnë të kenë një djalë, sepse djemtë vazhdojnë emrin e familjes. Ata mund të merren për të peshkuar dhe ndajnë interesin e përbashkët për të parë futboll. Sidoqoftë, sipas një sondazhi të kryer nga Instituti i Gallup në vitin 2011, shumica e të anketuarve ëndërrojnë një vajzë.

Psikologët e shpjegojnë këtë tendencë me faktin se prindërit e ardhshëm kanë frikë nga problemet që mund të lindin gjatë rritjes së një djali – shakatë, përleshjet dhe probleme të mundshme në shkollë.

Sot, shumë përdorues të Internetit thonë përafërsisht të njëjtën gjë – në botën moderne, gjinia e një fëmije nuk ka rëndësi dhe krahasimi nëse djemtë apo vajzat janë më të mirë është i papranueshëm.