Çfarë i Ndodh Trupit Tuaj Kur Dashuroheni

©BearPhotos

Në përgjithësi, njerëzit përpiqen të krijojnë shoqëri dhe dashuri në jetën e tyre.

Për shembull, në vitin 2020, 64% e grave në të gjithë botën ishin në bashkëjetesë ose të martuara, por sa prej tyre dinë se si ndikon dashuria tek ato?

Pasi të bini në dashuri me një person tjetër, gjithçka, nga gjendja shpirtërore deri te qëllimet tuaja të jetës, mund të kthehet kokë e këmbë nga i dashuri juaj. Dhe disa nga këto ndryshime do të mbeteshin pa u vënë re nëse nuk do të ishte për kureshtjen e studiuesve.

Ne jemi të sigurt se dashuria është gjithmonë në ajër, prandaj ishim të etur të dinim për efektet që ajo ka në trupin tuaj.

Truri juaj prodhon dopaminë (duke shkaktuar eufori).

© depositphotos.com, © depositphotos.com, © shutterstock.com

Kur mendoni për të dashurin tuaj, trupi juaj prodhon një hormon që është përgjegjës për ndjenjën e lumturisë (dopaminë). Ju mund të ndjeni të njëjtën shtysë kur bëni diçka që ju pëlqen si të hani ushqim të shijshëm ose të dëgjoni muzikën tuaj të preferuar.

Shkencëtarët besojnë se fakti që shpërblehemi për dashurinë me ndjenjën e lumturisë luan një rol të rëndësishëm në çiftimin tonë, kështu që njerëzimi nuk zhduket.

Dashuria ul presionin tonë të gjakut.

Statistikat thonë se pothuajse çdo i rritur në SHBA vuan nga presioni i lartë i gjakut, kështu që ky është një lajm më i mirë për ata që janë në një lidhje – marrëdhëniet mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut. Diçka aq e thjeshtë sa një bisedë e shpejtë para se të niseni për në punë ose të darkuarit së bashku bën një ndryshim të madh. Por kini kujdes, kjo nuk do të jetë e mjaftueshme për të zgjidhur plotësisht problemin tuaj. Ju ende keni nevojë ta diskutoni atë me mjekun tuaj.

Toleranca juaj ndaj dhimbjes mund të rritet.

Shkencëtarët kanë zbuluar se kur po shikojmë shpirtin tonë binjak, truri ynë krijon një mekanizëm që zvogëlon ndjenjën e dhimbjes. Megjithëse thjesht shikimi i një fotoje të partnerit tonë romantik nuk do të jetë aq i fuqishëm sa anestezia, është akoma një bonus i mirë të dini se vetëm mendimi për ju do ta bëjë njeriun tuaj të dashur të ndihet më mirë.

Shëndeti juaj fizik ka të ngjarë të përmirësohet.

Ka kaq shumë mënyra se si shëndeti juaj fizik mund të reagojë pozitivisht në gjetjen e shpirtit tuaj binjak, saqë studiuesit ende po na iluminojnë me zbulime të reja – dhe disa nga këto gjëra janë provuar tashmë. Ne tashmë e dimë që dashuria çon në një zemër më të shëndetshme, një sistem më të fortë imunitar, humbje peshe dhe një jetë edhe më të gjatë – duke e bërë premtimin “deri sa vdekja të na ndajë” edhe më shumë si një angazhim.

Mund të forcojë kockat tuaja.

© shutterstock.com

Një studim tregoi se burrat që janë në një marrëdhënie të përmbushur kanë kocka më të forta. Ky fakt i vendosi shkencëtarët në pikëpyetje nëse është një reagim natyral, apo është thjesht fakti që burrat në marrëdhënie kujdesen më mirë për shëndetin e tyre dhe ndjekin një dietë më të mirë.

Edhe pse arsyeja është e panjohur, fakti mbetet që partneri juaj mund të ketë kocka më të forta për shkakun tuaj. Dhe kush e di sa efekte të tjera pozitive keni prej partnerit tuaj që shkencëtarët me kalimin e kohës do t’i zbulojnë.

Ju mund të përjetoni probleme me stomakun.

shutterstock.com

Fraza “fluturat në stomak” është e vërtetë deri diku. Edhe pse dashuria është një ndjenjë e shkëlqyer, ndonjëherë ajo bën që nivelet e kortizolit tuaj të rriten. Kortizoli është një hormon që shpesh shoqërohet me stresin. Mund të bëjë që stomaku juaj të shqetësohet dhe t’ju bëjë të ndjeni të përziera. Ndjenja është e ngjashme me atë që përjetojnë nuset ditën e martesës, kur bëhen nervoze deri në atë pikë sa të ndihen të sëmura.

Partneri juaj mund t’ju japë dhimbje kronike.

© depositphotos.com

Të gjithë ndihen pa fuqi në një moment të jetës së tyre. Por kur kjo i ndodh partnerit tuaj dhe ata vuajnë nga depresioni, ka një mundësi 19% më të lartë që të përjetoni dhimbje kronike. Nuk është çudi që deri në 70% të të rriturve vuajnë nga dhimbje të mesit.

Dashuria e pashpërblyer mund të të sëmurë.

© depositphotos.com

Nëse një marrëdhënie nuk shkon siç është planifikuar, ka të ngjarë të vuani nga netët pa gjumë, stresi i trupit dhe mungesa e lëndëve ushqyese, të cilat mund të dobësojnë sistemin imunitar dhe t’ju rrezikojnë të sëmureni. Pra, nuk është vetëm keqardhje ajo që përjetoni kur gjërat nuk shkojnë siç janë planifikuar, por trupi juaj do të vuajë edhe fizikisht.