10 Këshilla për të Shpëtuar nga Dëshira për Ushqim që Vjen Prej Stresit

©depositphotos

Ritmi ynë i jetës moderne, punës dhe shqetësimeve të përditshme shumë lehtë mund të na bëjnë të ndihemi të stresuar dhe të shqetësuar. Dhe shpesh, kur jemi në ankth ose shfaqim ndonjë simptomë të këtyre kushteve, ne i drejtohemi ushqimit si një strehë për tu ndjerë më mirë dhe për t’u qetësuar.

Është në atë moment që ushqimi mund të bëhet armiku ynë më i keq: ne konsumojmë kalori të panevojshme dhe pastaj ndihemi fajtorë pasi i kemi konsumuar. Bëhet një rreth vicioz nga i cili është e vështirë të çlirohesh, por për fat të mirë, ka disa zgjidhje të lehta.

Kështu që ne vendosëm të realizojmë një listë të këshillave të lehta dhe efektive për të shmangur mbingarkesën kur ndiheni të stresuar. Këtu janë gjetjet tona!

Përtypni çamçakëz

© minervastock / Depositphoto, © imagepointfr / Depositphotos

Çamçakëzi është një trajtim shumë efektiv kur bëhet fjalë për zvogëlimin e stresit. Kur filloni të ndiheni të shqetësuar ose të mërzitur, mund të përtypni çamçakëz pa sheqer për t’ju ndihmuar të qëndroni të qetë dhe të përqendruar.

Gjithashtu, sipas këtij studimi, përtypja e çamçakëzit pa sheqer mund të zvogëlojë marrjen tuaj ditore të kalorive, ndërsa në të njëjtën kohë rrit sasinë e energjisë që djegim çdo ditë. Ky është një lajm i mirë!

Pini çaj

Infuzionet mund të jenë aleatë të fuqishëm kur bëhet fjalë për të mashtruar trurin tonë për të besuar se nuk jemi të uritur. Sa herë që ndiheni të shqetësuar dhe dëshironi të vraponi për të hapur frigoriferin, vendosni t’i bëni vetes një çaj relaksues. Jo vetëm që do të ndiheni më të relaksuar, por gjithashtu do të jeni në gjendje të hidratoni trupin tuaj dhe të eleminoni toksinat.

Më e rëndësishmja, ju do të ndiheni të kënaqur, e cila është pikërisht ajo që ne po kërkojmë këtu. Mund të provoni një infuzion me gjethe limoni dhe borzilok, i cili ka një efekt anti-stres, ose çaj të kuq, i cili është një antioksidant dhe ndihmon në kontrollin e oreksit tuaj.

Thuajuni jo pijeve stimuluese

© AllaSerebrina / Depositphotos, © belchonock / Depositphotos, © belchonock / Depositphotos, © ViktoriaSapata/ Depositphotos

Kafeja dhe çdo lloj pije që përmban kafeinë, dihet se janë armiq të gjithçkaje që lidhet me qetësinë dhe relaksimin. Kjo substancë (e cila zakonisht kombinohet me sheqer) rrit sasinë e adrenalinës të pranishme në trupin tuaj dhe rrit simptomat e stresit dhe ankthit. Pastaj, shkaktohet një rreth vicioz: ndiheni më të stresuar dhe dëshironi të hani më shumë. Kjo është arsyeja pse, në vend që të hani mëngjes me kafe ose të pini një pije me gaz në drekë, është më mirë të zgjidhni një filxhan çaj ose një gotë limonadë.

Hani ushqim pikant, por jo çdo ditë

© Valeev / Depositphotos, © rodrigo_lucentini / Depositphotos

Disa studime pretendojnë se shtimi i specave djegës në vaktin tuaj mund të zvogëlojë oreksin tuaj. Kapsaicina – substanca që i bën specat djegës – e bën trupin të ndihet i ngopur dhe djeg më shumë kalori sesa ushqimet e tjera. Kjo sepse trupi juaj përdor më shumë energji për të përpunuar nxehtësinë nga specat djegës.

Pra, nëse ndiheni të shqetësuar, mund ta provoni këtë truk për të kënaqur oreksin dhe të shmangni ngrënien përsëri pas vaktit tuaj. Por bëni kujdes të mos e përdorni çdo ditë, sepse përndryshe trupi juaj do të mësohet dhe nuk do të prodhojë të njëjtin efekt.

Shmangni të kuqen dhe të verdhën në ushqim

© duskbabe / Depositphotos, © AGphoto / Depositphotos

A e dini se ngjyrat kanë një ndikim të madh në oreksin tuaj? Kur shohim një vakt ose një mbështjellës me një nga nuancat e përmendura në titull, truri ynë shkakton një sërë mekanizmash që na bëjnë të ndjehemi të uritur. Kjo është arsyeja pse rekomandohet që të shmangni ushqimet me këto ngjyra në kuzhinën tuaj nëse doni të humbni peshë. Në këtë mënyrë do të jetë më e lehtë për ju të shmangni dëshirën për të ngrënë kur ndiheni të shqetësuar ose të stresuar.

Hani ushqime që ju ndihmojnë të prodhoni “hormonin e lumturisë”.

© belchonock / Depositphotos, © ivanmateev / Depositphotos, © belchonock / Depositphotos

Serotonina njihet si “hormoni i lumturisë”, sepse në parim është i ngarkuar me rregullimin e humorit tonë. Kur nivelet e serotoninës janë të ulëta, ne priremi të ndjehemi më të stresuar dhe emocionalisht të paqëndrueshëm, gjë që mund të na bëjë të kërkojmë më shumë ushqim në sasi më të mëdha.

Është thelbësore për të rregulluar siç duhet nivelet e serotoninës së trupit tuaj në mënyrë që të keni një dietë të ekuilibruar. Normalisht, trupi juaj e bën atë për ju, por gjithashtu mund të hani ushqime që janë të pasura me triptofan (një substancë që ndihmon në nivelin e serotoninës sonë), si ananasi, spinaqi, kumbullat dhe avokadot. Në këtë mënyrë, ju do t’i jepni trupit tuaj ndihmën e nevojshme për t’u rikthyer në rrugën e duhur.

Hani bukë me vaj ulliri për mëngjes

© marcoscastillo / Depositphotos, © HandmadePicture / Depositphotos, © photodesign / Depositphotos

Të gjithë e duam një mëngjes të bollshëm, veçanërisht gjatë fundjavës. Sidoqoftë, një studim ka zbuluar se disa ushqime që janë të pasura me yndyrna të pangopura, si avokado, vaj ulliri dhe arra, janë shumë të efektshme kur bëhet fjalë për ta lënë trurin tuaj të kuptojë se keni pasur mjaftueshëm ushqim. Nëse po kaloni një periudhë stresuese, merrni parasyshshkëmbimin e mëngjeseve dhe hani bukë me pak vaj ulliri, në vend të vezëve dhe petullave. Mund të ju ndihmojë të shmangni mbingarkesën për shkak të ankthit gjatë ditës.

Aktivizoni hundën tuaj me aromën e nenexhikut

© yana-komisarenko / Depositphotos

Ka prova që sugjerojnë se aroma e nenexhikut mund të funksionojë si një shtesë e mirë për të zvogëluar oreksin dhe për t’ju ndihmuar të konsumoni më pak kalori gjatë ditës. Ju mund të mbani në dorë një vaj esencial me këtë aromë dhe ta nuhatni sa herë që ndiheni të shqetësuar ose të stresuar. Jo vetëm që do të shijoni një aromë të këndshme, por gjithashtu do ta ndihmoni trupin tuaj të mos hajë ushqim të panevojshëm.

Hani diçka kur ndiheni të shqetësuar

© belchonock / Depositphotos, © luckybusiness / Depositphotos

Nëse po përjetoni simptoma ankthi ose stresi dhe filloni të ndjeni një oreks të pakontrollueshëm, është më mirë të hani diçka në vend që të bëni një përpjekje të madhe për të mos e bërë. Por gjithçka vjen në atë që hani.

Zgjidhni një produkt të shëndetshëm – mendoni për frutat e thata në përgjithësi, por sidomos arrat, gjysmën e një bananeje ose frutat e kuqe – për t’ju ndihmuar të shmangni ndjenjën e urisë dhe për të parandaluar dëshirat e mëtejshme.

Kaloni 20 deri në 25 minuta të kohës tuaj me vaktin

© liudmilachernetska / Depositphotos, © DanieleCruciani / Depositphotos

Ndonjëherë ndodh që i njëjti ritëm i shpejtë dhe i vrullshëm në të cilin jetojmë na çon të hamë me nxitim. Ndoshta ju jeni lloji i personit që ulet para kompjuterit tuaj dhe ha drekë ndërsa jeni ende duke punuar. Apo ndoshta ju hani darkë ndërsa jeni duke kontrolluar celularin ose postën elektronike. Por koha e ngrënies duhet të jetë pothuajse një ritual.

Është shumë e rëndësishme që ju të merrni të paktën 20 deri në 25 minuta për të ngrënë në heshtje dhe pa shpërqendrime. Në këtë mënyrë, ju do t’i jepni trurit tuaj kohën e nevojshme për të përpunuar atë që po bëni dhe në fund të ndiheni të ngopur. Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të shmangur konsumimin e kalorive të panevojshme.

A ndiqni ndonjë nga këto këshilla tashmë? Cilat janë këshillat tuaja të preferuara që përdorni për të shmangur mbingarkesën kur ndiheni të shqetësuar? Ndani ato me pjesën tjetër të komunitetit për t’i ndihmuar gjithashtu të shmangin këtë problem!