10 Ushqime të Përditshme që është më Mirë të Mos i Blini në Supermarket

Atmosfera e këndshme, paketimi i ndritshëm dhe etiketat e çmimeve të zbritura e bëjnë supermarketin një vend pothuajse ideal për të blerë.

Por e gjitha është vetëm pjesë e skemës së tyre të fitimit të parave. Jo të gjitha produktet janë të një cilësie të mirë, dhe disa prej tyre mund të dëmtojnë trupin. Përveç kësaj, zbritjet e shpeshta nuk janë aspak fitimprurëse.

Ne duhet të tregohemi të zgjuar kur bëhet fjalë për blerjen e produkteve ushqimore. Sot, ne do të kuptojmë se cilat produkte nuk duhet të blejmë në mënyrë që të kursejmë paratë dhe shëndetin tonë.

Ju duhet t’i kushtoni vëmendje të veçantë kushteve të ruajtjes dhe afatit të ruajtjes.

© MamaLada / Pikabu, © pxfuel.com
  • Etiketa me datën e paketimit të djathit të prerë mund të ngjitet lehtësisht disa herë derisa produkti të mos duket më i paraqitshëm. Më shpesh, kjo ndodh me djathrat e shtrenjtë që shesin më rrallë. Është më mirë të pyesni një ndihmës dyqani të presë një copë nga një copë djathi më të madh për ju ose të presë një copë djathë të ri për ju.
  • Ju duhet të jeni më të kujdesshëm kur zgjidhni produktet e qumështit, duke u dhënë përparësi markave të testuara në kohë.

Ja një histori nga një magazinier në një depo tregtare, “Unë u përballa me një mrekulli të vërtetë. Prodhuesi shpiku makinerinë e kohës dhe filloi prodhimin në masë të qumështit nga e ardhmja.” Fotoja është bërë gati një muaj para datës së prodhimit të shtypur në paketim.

© cann1ball / Pikabu

Qeset plastike nuk janë paketimi më i sigurt. Në mënyrë që produkti të ruhet, shitësit duhet t’i përmbahen rreptësisht afatit të ruajtjes dhe kushteve të rekomanduara të temperaturës.

Një përdorues vuri re kefir që ishte ruajtur në mënyrë të gabuar, “Unë menjëherë kujtova një histori. Kur isha fëmijë, më dërguan në dyqan për të blerë kefir. Unë kthehem duke vrapuar me një pako që dukej si ajo më poshtë dhe deklarova me gëzim, “Mami, shiko, madje e kanë mbushur! Unë posaçërisht zgjodha atë më të madhin! ”

© Culber / Pikabu, © MichelXavier / Pikabu

Punonjësit e supermarketeve nuk rekomandojnë blerjen e bukës në paketimin e dyqaneve. Sipas një punëtori të dyqanit që pa se si bëheshin gjërat në dyqanin ku punonin, “Disa shitës sjellin bukë, të cilat duhet t’i paketojmë vetë. Kjo zakonisht bëhet nga një zonjë sanitare dhe, si rregull, ajo e bën atë pa doreza.”

Disa ushqime mund të jenë të rrezikshme për shëndetin tuaj.

Ekspertët nuk rekomandojnë blerjen e mishit të marinuar, sepse përmban shumë aditivë dhe ujë. Një punonjës i departamentit të mishit ndau një detaj edhe më të pakëndshëm, “Ky është pothuajse gjithmonë një produkt i skaduar. Dhe erëzat shtohen për të mbytur erën e amoniakut. “

Ky mish gjithashtu mund të shndërrohet në mish të grirë për qofte, salcice dhe pjata të tjera “të gatshme” nga supermarkete.

© Depositphotos.com

Në supermarkete, zogjtë shpesh hyjnë brenda, dhe ndonjëherë, madje edhe brejtësit dhe macet shfaqen atje. Nuk ka gjasa që dikush do të dëshironte ndonjëherë të blinte mallra të shitura në peshë pasi të kishte parë këto foto.

© agrarward / Pikabu, © MichelleGun / Pikabu

Hurmat ndonjëherë duken me shkëlqim dhe ngjitje, sepse janë lagur me shurup sheqeri. Këto kushte janë një parajsë për bakteret. Dhe kajsitë e thata mund të jenë portokalli të ndritshme për shkak të dioksidit të squfurit, i cili mund të shkaktojë dhimbje koke dhe dhimbje të fytit. Hurmat natyrale janë mat dhe të dendura, dhe kajsitë e thata janë të errëta dhe më afër ngjyrës kafe.

© Mike Mozart / flickr, © Zeynel Cebeci / Wikimedia Commons

Havjari i kuq është produkt që duhet të ruhen vetëm në vaj. Por nëse nuk ka vaj brenda paketimit ose brenda kavanozit (me havjar), atëherë një produkt i ndaluar i varur nga varësia, i quajtur urotropinë, është shtuar në produkt.

© Depositphotos.com, © staspi / pikabu

Majoneza në një paketë plastike. Nëse muret e paketimit nuk janë mjaftueshëm të trasha, oksigjeni mund të depërtojë përmes tyre. Ai reagon me majonezën dhe produkti oksidohet, përkeqësohet më shpejt dhe humbet ngjyrën dhe shijen e tij. Kështu që blerësi rrezikon të blejë një produkt që tashmë ka skaduar plotësisht.

© Depositphotos.com

Vlen të studiohet me kujdes lista e përbërësve.

Arinjtë e preferuar të të gjithëve prej xhelatine janë thjesht një përzierje sheqeri, niseshteje, acid limoni dhe xhelatine. Siç e dini, xhelatina prodhohet nga mbeturinat e industrisë së mishit si kockat dhe lëkura të cilat zihen.

Granola ka qenë prej kohësh një sinonim për një dietë të shëndetshme. Sidoqoftë, versioni i dyqanit të këtij produkti përmban shumë sheqer. Do të ishte shumë më e lirë dhe e shëndetshme të bëni vetë granola duke përzier bollgur, arra, manaferra dhe fruta.

Zbritjet nuk janë gjithmonë fitimprurëse.

Etiketat e ndritshme të çmimeve tërheqin klientët dhe krijojnë ndjesinë e një pazari të mirë. Por ndonjëherë, kjo është vetëm një mënyrë për të dalluar një produkt të veçantë nga shumë të tjerë, dhe çmimi i ndritshëm nuk garanton gjithmonë që blerja do të jetë fitimprurëse për ju.

© thyratr0n / Pikabu

Por truku nuk ndodh vetëm me zbritje.

Duhet të keni kujdes për perimet me pamje të ndritshme dhe perfekte, pasi ato shpesh janë të mbushura me kimikate që u japin atyre një pamje tërheqëse. Perimet e rritura natyrshëm kanë një ngjyrë më të errët.

Kur blini perime dhe fruta, duhet të ndiqni një rregull – blini fruta kur janë të stinës. Në përgjithësi, zgjidhni frutat që janë korrur kohët e fundit. Fruti sa më i freskët, aq më i dobishëm është dhe sa më afër rritet, aq më pak shitësit i duhet të dalë me truke të ndryshme për të ruajtur prezantimin e tij.

© KostyaNark / Pikabu

Edhe bletarët nuk do të jenë në gjendje të vlerësojnë cilësinë e mjaltit në një paketë të mbyllur. Pra, një produkt tërheqës mund të mbushet me sheqer të shtuar ose të nxehet më parë. Ekspertët veçanërisht këshillojnë që të shmangim zëvendësuesit – “mjalti i kremuar” ose “musi i mjaltit” janë thjesht produkte ëmbëltore.

Qeset me perime të ngrira shpesh përmbajnë aq akull sa perimet. Përveç kësaj, perimet e ngrira janë zakonisht po aq të shëndetshme sa ato të freskëta. Por vlen të kujtohet se ata mund të humbin vitamina gjatë procesit të ngrirjes.