11 Produkte që e Çlirojnë Trupin nga Aromat e Pakëndshme

Hiperdehidrimi, ose djersitja e e tepërt, na bën të ndihemi të turpëruar në disa situata. Disa produkte të tilla si domatja, lakra apo kafja rrisin djersën e krijuar dhe e bëjnë erën e saj më të fortë. Megjithatë, ka produkte që mund ta minimizojnë këtë tipar të trupit të njeriut.

Ne kemi zbuluar se cilat produkte duhet të shtoni në dietën tuaj për të hequr qafe erën e keqe të trupit dhe të ndiheni më të sigurt.

Vaj kokosi

© Onontour / depositphotos © Elvetica / depositphotos

Vaj kokosit është një nga produktet më efektive që mund t’i japë trupit tuaj një aromë të këndshme. Vetitë e tij antimikrobike kufizojnë rritjen e baktereve, ndërsa acid laurik në përbërjen e tij largon erën e athët. Natyrisht, vetë djersa nuk do të zhduket.

Rekomandohet që ta aplikoni vajin në zonën e sqetullës 1-2 herë në ditë pasi të bëni dushi. Përveç kësaj, vaji ndikon në të gjithë trupin dhe madje ndihmon edhe me erën e gojës nëse konsumohet me ushqim.

Limon dhe fruta të tjera agrume

© Bolkins / depositphotos © interactimages / depositphotos © corbacserdar.gmail.com / depositphotos

Aroma e keqe nën sqetull nuk janë gjëja e vetme që aftësitë antiseptike të limonit ndihmojnë për ta eliminuar. Ashtu si vaji i kokosit, lëngu i limonit mund të kontrollojë erën e keqe të gojës të shkaktuar nga bakteret e dëmshme.

Pirja e një gotë ujë limoni në mëngjes (duke e ditur që stomaku juaj mund ta përballojë atë) mund të ndihmojë me problemin.

Një tjetër mundësi është të shtrydhni një gjysmë limoni, ta fërkoni nën këmbë ose nën sqetull, lëreni të thahet dhe më pas bëni një dush.

Fara fenugrek

© roman4 / depositphotos © popaukropa / depositphotos

Farat e kësaj bime veprojnë si një antioksidant. Ato jo vetëm që eliminojnë toksinat nga trupi, por edhe parandalojnë infeksionet që shkaktojnë përhapjen e erës së keqe.

Në mënyrë që të arrini rezultatin e dëshiruar, holloni 1 lugë farë me ujë të zier dhe lëreni përgatitet. Përgatitja mund të jetë gati pas 6-8 orësh. Farat gjithashtu mund të shtohen në çaj.

Gjethe Neem

© ankomando / depositphotos © brunoil / depositphotos © Anton_Lunkov / depositphotos

Neem-i ose Azadirachta është një barishte e çmuar mjekësore e cila për shumë kohë është përdorur në mjekësinë Ayurvedic. Gjethet e saj kanë efekte antifungale, antibakteriale dhe antiseptike. Falë këtyre ato promovojnë largimin e plotë të baktereve dhe toksinave që shkaktojnë erëra të pakëndshme dhe zvogëlon djersitjen.

Ju mund ta përdorni atë në të njëjtën mënyrë si do me farat fenugrek. Përdorni pluhurin nga gjethet neem dhe përzijini me ujin, aplikoni atë në sqetull dhe lëreni për disa minuta. Më pas bëni një dush për ta shpërlarë.

Për një rezultat më të mirë kryeni këtë procedurë 3 herë në javë.

Bimë gruri

Lëngu përmban një sasi të madhe të proteinave, vitaminë C, B12, B6, acid folik. Për më tepër, është një antioksidant i fuqishëm natyror dhe shumë efektiv kur lufton erën e panevojshme të trupit. Ju mund ta përdorni atë të freskët (40 g në ditë) ose si një pluhur (3 g në ditë).

Majdanoz

© VitD / depositphotos © Iamnee / depositphotos

Majdanozi është një ilaç popullor për trajtimin e erërave të pakëndshme të trupit. Është përmbajtja e lartë e klorofilit dhe aroma e tij e freskët që japin një efekt deodorues. Kjo barishte pastron trupin dhe lufton bakteret që i shkaktojnë trupit erën e keqe.

Hulumtimet treguan se majdanozi mund të luftojë me sukses komponimet e squfurit. Ju mund ta përdorni majdanozin në sallata ose ushqimet e nxehta ose ta përzieni majdanozin e thatë me ujin e zier që të largoni erën e keqe të trupit.

Sherbelë

© Helen_Adamova / depositphotos © arkela / depositphotos

Sherbela përmban pigmente të tilla si si apigenin, diosmetin dhe luteolin. Për më tepër, në përbërje të bimës ka vitamina dhe komponime të tjera. Sherbela ka disa tipare shëruese si hemostatike, ndihmon ne largimin e sekrecioneve, anti-inflamatore, astringente dhe antibakteriale në sajë të këtij përqendrimi të ushqyesve.

Gjethet dhe lulet e kësaj bime mund të ndihmojnë për të luftuar djersitjen. Ato mund të përdoren në infusione dhe zierje dhe madje mund të shtohen në një banjë dhe të aplikohen në trup. Megjithatë, duhet të jeni të kujdesshëm sepse një përqendrim i lartë i substancave biologjikisht aktive mund të shkaktojë efekte anësore.

Mente

© estherqueen999 / depositphotos © scio21.ukr.net / depositphotos

Menteja ka një aftësi qetësuese. Përdorimi i këtij produkti zvogëlon numrin e impulseve të dërguara në gjëndrat e djersës që e bën trupin të lëshojë një sasi më të vogël të sekrecioneve.

Ato mund të konsumohen të freskëta, të thata ose si një vaj esencial si brenda dhe jashtë trupit. Kur përdoret, ajo ka një efekt anti-inflamator dhe i jep trupit me një aromë të këndshme.

Kanellë

© didiac / depositphotos © Natasha55 / depositphotos

Shtimi i kanellës në ushqim është një zakon i mirë për t’u adoptuar. Është e njohur për aftësinë e saj për të eliminuar erërat e këqija në gojë. Nëse konsumohet çdo ditë, ajo fillon të ndikojë në erën e trupit dhe ndihmon në largimin e djersitjes së tepruar.

Çaj jeshil

© taronin / depositphotos © brunoil / depositphotos

Çaji jeshil përmban acide organike dhe tanin. Kjo është arsyeja pse, ai ka veti që ndihmojnë në luftimin e djersitjes së tepruar dhe parandalimin e rritjes së baktereve. Është i dobishme për këmbët, trupin dhe madje edhe gojën.

Pini çaj jeshil çdo ditë për të marrë një rezultat më të mirë. Përveç zvogëlimit të djersitjes, ky çaj ka një efekt pozitiv në metabolizëm dhe është i dobishëm për ata që duan të jenë të dobët.

Rozmarinë

© Oksana / depositphotos © Sonulkaster / depositphotos

Rozmarina është në gjendje të bllokojë rritjen e baktereve që shkaktojnë erë të pakëndshme. Ajo përmban klorofil dhe mentol që kanë një efekt deodorues. Mungesa e zinkut në trup shkakton djersitje të tepruar.

Meqë rozmarina përmban zink, arrin të kompensojë mungesën e këtij elementi kimik. Ju mund të merrni banjë me rozmarinë ose të holloni disa pika vaj esencial me 100 g ujë dhe përbërjen përdoreni për sqetullat tuaja.

Cilat produkte të tjera do të shtonit në këtë listë për të ndihmuar me aromën e trupit? Ju lutemi na tregoni rreth tyre në komentet!