11 Rregulla të Ngrënies së Shëndetshme që Duhet t’i Harroni Plotësisht

©depositphotos

Ata që kujdesen për trupin e tyre shpesh përpiqen të zëvendësojnë ushqime jo të dëmshme me ato të shëndetshme. Por në një numër rastesh, zëvendësimi nuk na çon askund afër ushqimit të shëndetshëm.

Ne kemi përpiluar një listë të rregullave që do të bëni më mirë t’i injoroni nëse doni të hani ushqim ‘të pastër’.

Një lëng i keq molle është një zëvendësues i shëndetshëm i një Cole

Lëngu i mollës duket aq i pafajshëm sa besojmë lehtësisht se është më i shëndetshëm sesa Coca-Cola. Në fakt, lëngu i mollës përmban disa kalori më shumë sesa Koka.

Nëse vërtet kujdeseni për dietën tuaj, pini ujë të pastër dhe hidhni në kosh si lëngjet e paketuara dhe pijet me gaz.

Perimet e freskëta janë më të shëndetshme se ato të gatuara

Rezulton se disa perime të ziera janë më të mira se ato të freskëta. Për shembull, karotat e ziera përmbajnë më shumë karotenoide, ndërsa domatet e ziera kanë më shumë likopen, gjë që është e mirë për shëndetin tuaj.

Kjo nuk do të thotë që ju duhet të hani vetëm perime të gatuara, por mos u nxitoni t’i hidhni ato.

Ju mund të hani sushi ndërsa jeni në çdo lloj dietë

Edhe ata që mbajnë skedarë në konsumin e karbohidrateve preferojnë disi të porosisin sushi në restorante, duke e konsideruar atë një alternativë më të shëndetshme se pjatat e tjera. Në fakt, një shërbim i rrotullave të salmonit përmban më shumë karbohidrate sesa një burger, megjithëse kjo e fundit është më kalorifike.

Nëse doni të humbni peshë, duhet të zgjidhni diçka më pak të dëmshme për figurën tuaj.

Salca e sojës është një zëvendësim i shëndetshëm i kripës

Nutricionistët këshillojnë që të zgjidhni salcën e sojës në vend të kripës – përndryshe, vetëm një vizitë në një restorant kinez mund të rezultojë në konsumimin e disa dozave ditore të kripës pa e vërejtur.

Është më mirë të shtoni pak kripë në ushqimin tuaj rregullisht sesa të besoni se një zëvendësues i tillë është i shëndetshëm.

Mjaltë në vend të sheqerit

Të gjithë e dinë që sheqeri është i keq për figurën dhe shëndetin tuaj, kështu që ne shtojmë mjaltë në gjithçka që duam të ëmbëlsojmë. Në të vërtetë, ka edhe më kalori se sheqeri.

Dallimi nuk është aq i madh, por nuk do të shihni ndonjë përparim në humbjen e peshës në këtë mënyrë, kjo është e sigurt.

Frutat e thata janë rostiçeri më i mirë

Procesi i tharjes bën që frutat të humbin deri në 80% të vitaminave dhe antioksidantëve të tyre. Kjo do të thotë që është më mirë të keni disa fruta të freskëta si një meze të lehtë.

Frutat e thata janë gjithashtu të rrezikshme pasi disa prodhues të pandershëm i shtojnë shurup të ëmbël, duke i zvogëluar kështu edhe më shumë dobinë e tyre.

Kokoshkat nuk janë të shëndetshme

 

Shkencëtarët kanë provuar se kokoshkat që janë gatuar në ajër të nxehtë janë një ushqim i shëndetshëm dhe i dobishëm. Një filxhan kokoshka përmban pothuajse dy herë më shumë antioksidantë të quajtur polifenole sesa çdo frut ose perime. Për më tepër, kokoshkat përmbajnë fibra që janë shumë të mira për shëndetin tuaj.

Sigurisht, nuk duhet ta hani nga koshi, por një filxhan i rregullt kokoshkash mund të bëhet një meze të lehtë.

Djathi është armiku më i madh i atyre që janë në dietë

Shumica e dietave tregojnë se më mirë të harroni djathin sepse përmban shumë yndyrna dhe kalori. Sidoqoftë, mund ta hani edhe në dietat më të rrepta, pasi djathi ka më shumë kalcium sesa shumica e produkteve të tjera.

Ai gjithashtu përmban acid linoleik që pengon akumulimin e yndyrës dhe ju ndihmon të humbni peshë.

Alkooli është i dëmshëm në çdo sasi

Një nga mitet e dietës së shëndetshme thotë se alkooli duhet të fshihet nga jeta e një personi që kujdeset për shëndetin e tij ose të saj. Sidoqoftë, edhe vera ka elemente të dobishëm. Për shembull, vera e kuqe përmban shumë polifenole që mbështesin enët tuaja të gjakut.

Mos harroni t’i përmbaheni rregullit me një gotë, sidoqoftë.

Vajrat e shëndetshëm e bëjnë çdo ushqim më të mirë

Vaj kokosi, vaj liri, vaj kungulli … Të gjithë këta janë bërë partnerë gjatë gjithë jetës për njerëzit që mbajnë një dietë të shëndetshme. Shumë i përdorin ato në gatim pa menduar madje – megjithatë ka një hile, madje të rrezikshme. Vaji i lirit, për shembull, bëhet plotësisht helmues kur nxehet për shkak të sasive të mëdha të acideve të pangopura.

Disa vajra duhet të konsumohen vetëm të papërpunuara.

Produktet pa yndyrë janë më të shëndetshme

Shumë njerëz e ndjekin humbjen e peshës aq seriozisht saqë ata zgjedhin vetëm ushqime pa yndyrë – të cilat, në të vërtetë, mund të jenë edhe më kalorike sesa produktet e rregullta.

Mendoni për këtë: nëse shpëtoni nga yndyra, e cila i jep ushqimit aromën e saj, duhet ta zëvendësoni atë me diçka. Përveç kësaj, ushqime të tilla përmbajnë më pak vitamina dhe elementë të dobishme.

Për shembull, të gjitha produktet e qumështit përmbajnë vitamina të tretshme në yndyrë D, E, A dhe K. Prandaj, pa yndyrna – pa vitamina.