12 Veprimet e Mbrëmjes që ua Çojnë Mundin Dëm Atyre në Dietë

©depositphotos

Ata e kanë kuptuar. Personat që u përpoqën të humbin peshën e tepërt dhe ia dolën me sukses, në rrugëtimin e tyre këmbëngules në përballje me sjelljet e vjetra dhe ato të rejat që duhet t’i zbatonin kuptuan se mbrëmja është harku kohor kyç ku të gjithë ata që nisen për dietë bëjnë autogol.

Ne duam të ndajmë me ndjekësit tanë një listë me veprimet që duhet t’u bini vizë në mbrëmje që të mos i çoni dëm të gjitha përpjekjet e ditës me humbjen e peshës.

Ju nuk jeni duke fjetur sa duhet.

© pixabay

Pasojat:

 • Ndikon në metabolizmin tuaj, duke e bërë atë shumë më të ngadaltë.
 • Gjumi i pamjaftueshëm ju bën të ndjeheni të uritur.
 • Kjo rrit nivelin e kortizolit tuaj.
 • Ju ushtroheni më pak sepse ndiheni të lodhur.

Rekomandimi:

Ju duhet të flini të paktën 8 orë në natë.

Ju hani më tepër se sa duhet gjatë darkës.

© pixabay

Pasojat:

 • Ju hani shumë ose shumë ushqim të rëndë, dhe si rezultat tretja juaj ngadalësohet, veçanërisht gjatë natës.
 • Ju keni tendencë të shikoni TV ndërsa hani, gjë që gjithashtu ju bën të hani më shumë.

Rekomandimi:

Zgjidhni një darkë të lehtë që kryesisht përbëhet nga proteina dhe perime.

Ju shkoni në shtrat menjëherë pas darkës.

© pixabay

Pasojat:

 • Kjo ju bën të grumbulloni më shumë qeliza yndyrore.
 • Keni probleme me tretjen.

Rekomandimi:

Duhet të hani vaktin tuaj të fundit afërsisht 1.5-2 orë para gjumit.

Ju keni ushqim të për skuqur për darkë.

© pixabay

Pasojat:

 • Ka shumë kalori që nuk do të keni kohë t’i digjni.
 • Ju fitoni më shumë qeliza yndyre.
 • Ju nuk mund të flini mirë.

Rekomandimi:

Duhet të përgatitni të pjekura në skarë ose me avull.

Ju hani ushqim pikant në darkë.

© pixabay

Pasojat:

 • Erëzat dhe ushqimi pikant mund të çojnë në tretje të dobët.
 • Ju nuk mund të flini mirë.
 • Natën, ndërsa kaloni shumë orë pa konsumuar asgjë, ushqimi pikant mund të provokojë urth.

Rekomandimi:

Ushqimi pikant është në të vërtetë i mirë për të përshpejtuar metabolizmin tuaj. Hani, nëse ju pëlqen – por mbase jo natën.

Ju keni drithëra ose karbohidrate të tjera për darkë.

© pixabay

Pasojat:

 • Kjo ju jep energji shtesë që nuk do ta përdorni ndërsa jeni në gjumë.
 • Ushqimet me karbohidrate të larta përmbajnë shumë sheqerna të rafinuar që duhen djegur menjëherë.

Rekomandimi:

Për darkë mund të keni smoothie ose fruta të freskëta, të gjitha llojet e sallatave ose ushqime me shumë proteina. Por në pjesë të vogla, natyrisht!

Ju pëlqen të hani ëmbëlsirë natën.

© pexels

Pasojat:

 • Sheqeri i bardhë dhe mielli shndërrohen në qeliza dhjamore.
 • Nuk mund t’i digjni ato kalori natën.

Rekomandimi:

Për ëmbëlsirë, hani disa fruta. Është si të jeni duke ngrënë karamele të shëndetshme që nuk do t’ju dëmtojë pamjen e barkut tuaj.

Ju hani “meze” pas darke.

© pixabay

Pasojat:

 • Ju hani shumë dhe konsumoni kalori të zbrazëta.
 • Ju merrni energji shtesë që do t’ju mbajë zgjuar.

Rekomandime:

 • Shmangni bukën, biskotat ose çdo ëmbëlsirë tjetër pas darkës.
 • Për një meze të lehtë më vonë, zgjidhni diçka të lehtë dhe të shëndetshme me më pak se 200 kalori.

Ju prireni të anashkaloni darkën.

© freepik

Pasojat:

 • Nuk ju ndihmon të humbni shumë peshë sepse anashkalimi i vakteve ngadalëson metabolizmin.
 • Kjo do t’ju bëjë të ndjeheni më të uritur në vaktin tuaj të ardhshëm.
 • Kalimi i vakteve mund të shkaktojë ankth.
 • Ju humbni indet muskulore dhe lëkura juaj lirohet.

Rekomandimi:

Edhe nëse nuk keni kohë për një drekë apo darkë të mirë, të paktën përpiquni të hani fruta.

Konsumoni alkool ose kafeinë.

© pixabay

Pasojat:

 • Këto produkte ndikojnë në gjumin tuaj.
 • Ato përmbajnë shumë kalori.

Rekomandimi:

Zgjidhni smoothie natyrale ose qumësht të nxehtë. Gjithmonë mbaroni ditën tuaj me një gotë ujë të pijshëm të pastër.

Ju përdorni një telefon celular ose kompjuter para se të flini.

© unsplash

Pasojat:

 • Drita blu, e lëshuar nga ato pajisje, ndikon në shëndetin dhe gjumin.
 • Valët e frekuencës radio gjithashtu shkaktojnë privim të gjumit.

Rekomandimi:

Fikni pajisjet të paktën një orë para gjumit. Lexoni një libër ose në vend të kësaj dëgjoni muzikë relaksuese.

Ju shkoni në shtrat çdo natë vonë.

© pexels

Pasojat:

 • Të shkuarit në shtrat pas mesnatës ju bën të shtoni më shumë dhjamë sepse nuk është cikli natyror i trupit.
 • Ju do të dëshironi të hani diçka herët në mëngjes.

Rekomandimi:

Shkoni të flini sa më shpejt që të ndjeheni të përgjumur. Nëse ndiheni optimistë deri në fund të ditës, përpiquni të përfshini disa ushtrime fizike.