5 Ushqime Mund t’i Hani për të Mposhtur Sëmundjen e Alzheimerit dhe 3 për t’i Shmangur

Ka shumë gjëra që mund t’ju ndihmojnë të ushtroni trurin tuaj dhe ta mbani atë të shëndetshëm, por nuk është aq e ditur që dieta juaj gjithashtu luan një rol vendimtar në zvogëlimin e rrezikut tuaj të zhvillimit të demencës dhe sëmundjes së Alzheimerit. Një studim i fundit tregoi se një dietë specifike, e quajtur dieta MIND, mund të zvogëlojë rrezikun e këtyre sëmundjeve.

Pas një studimi të gjerë, ne mblodhëm elementët kryesorë ushqyes që duhet të përfshini në planin tuaj të dietës për një tru të fortë dhe të tjerat që duhet t’i shmangni.

Ushqime të shëndetshme të trurit

Manaferrat janë frutat numër një që duhet të konsumohen

© shutterstock.com

Manaferrat janë të pasura me flavonoide, të cilat janë shumë të dobishme për trurin tonë. Gjatë një studimi 20-vjeçar me mijëra njerëz që konsumonin fruta të ndryshme, studiuesit zbuluan se ata që hanin kryesisht manaferra kishin nivelet më të ngadalta të rënies së kujtesës. Kështu që shtoni boronica, luleshtrydhe dhe manaferra në ushqimet tuaja; truri juaj do t’ju falënderoj më vonë.

Hani zarzavatet tuaja, siç thoshin nënat tona

© shutterstock.com

Dhe ata kishin absolutisht të drejtë. Perimet janë të mira për shëndetin tonë në kaq shumë nivele, përfshirë shëndetin tonë të trurit, për shkak të ushqyesve si folati, flavonoidet, vitamina E dhe karotenoidet. Perimet me gjethe jeshile si spinaqi, marulja dhe lakra janë opsionet më të mira dhe kanë treguar se ulin nivelin e plakjes së trurit. Pra, mos harroni të përfshini një sallatë në vaktin tuaj.

Bëni arrat mezen tuaj të re

© shutterstock.com

Në vend të ushqimeve dhe ëmbëlsirave të përpunuara, zgjidhni një grusht arra të papërpunuara ose të pjekura, të cilat janë të pasura me vitaminë E që ndihmon trurin tonë të funksionojë. Për shkak të përbërjeve të tyre, yndyrnave të shëndetshme, fibrave dhe antioksidantëve, ato ndihmojnë shëndetin tonë të përgjithshëm. Ju gjithashtu mund të përpiqeni të përzieni arrat dhe manaferrat dhe të bëni një kombinim të rritjes funksionit të trurit.

Përdorni vajin e ullirit më shumë, të papërpunuar dhe në gatim.

© shutterstock.com

Nëse dini disa gjëra në lidhje me dietën mesdhetare, atëherë e dini që vaji i ullirit është aleati numër një për një vakt të mirë dhe të shëndetshëm. Mjekët këshillojnë që të kufizoni çdo vaj ose gjalpë tjetër, dhe të përfshini vajin e ullirit – konkretisht vajin e ullirit ekstra të virgjër – në dietën tuaj, i cili vepron si mbrojtës për trurin tonë kundër demencës.

Shtoni peshk në tryezën tuaj të paktën një herë në javë.

© shutterstock.com

Studimet treguan se njerëzit mbi 65 vjeç që hëngrën vazhdimisht peshk, shënuan më mirë në testet e kujtesës në krahasim me ata që hanin më pak ose aspak peshk, dhe preferonin mish. Peshku përfshin yndyrna të shëndetshme, B-6 dhe B-12 të cilat janë të dobishme për trurin tonë. Sipas dietës MIND një herë në javë është e mjaftueshme.

Grupe jo të shëndetshme

Zvogëloni konsumimin e mishit, veçanërisht mishit të kuq dhe merrni proteinën tuaj nga fasulet, thjerrëzat dhe soja.

© shutterstock.com

Ju do të befasoheni nga sa proteina mund të marrë trupi ynë nga burime të tjera përveç mishit. Ekspertët këshillojnë uljen e konsumit të mishit sa më shumë që të jetë e mundur dhe marrjen e proteinave që i duhen trurit tonë nga fasulet, thjerrëzat dhe soja, që janë të pasura me proteina dhe përmbajnë mjaft fibra dhe vitaminë B, të cilat janë të domosdoshme për të mbajtur një mendje të shëndetshme.

Kufizoni gjalpin, margarinë dhe djathin (kjo është e ashpër, ne e dimë!).

© shutterstock.com

Kjo është një e vështirë për dashamirët e djathit, por sipas dietës MIND, djathi, duhet të zvogëlohet nëse duam të ulim rrezikun e demencës. E njëjta gjë vlen edhe për margarinën me gjalpë – është më mirë t’i zëvendësoni këto me vaj ulliri.

Sheqeri dhe kripa nuk janë miqtë e trurit tonë.

Nëse duam të përmirësojmë shëndetin e trurit tonë, të ngadalësojmë plakjen e trurit dhe të ulim rrezikun e zvogëlimit të njohjes, atëherë patjetër që duhet të shmangim sheqerin dhe natriumin sa më shumë që të jetë e mundur. Nga njëra anë ëmbëlsirat dhe pastat dëmtojnë trurin tonë me kalimin e kohës, sepse ato mund të çojnë në diabet që rrit rrezikun e Alzheimerit. Nga ana tjetër, kripa rrit presionin e gjakut, e cila mund të çojë në një goditje në tru dhe çështje të tjera të trurit.

Djathi mund të jetë i shijshëm, por nuk është shumë i mirë për trurin tonë.