8 Arsye Pse Nuk Po Hiqni Kilet e Tepërta edhe Pse Stërviteni Shumë

©NDAB Creativity/shutterstock

Për shumë njerëz, humbja e peshës bëhet një synim për t’u arritur çdo vit, dhe një zgjidhje në dukje e thjeshtë për ta arritur atë është të vraposh. Kështu që ju vishni veshjen tuaj të vrapimit dhe filloni të vraponi për të humbur ato kilet e tepërta.

Por koha kalon, ju vazhdoni të vraponi dhe nuk shihni ndonjë përmirësim; ju hipni në peshore dhe numri është gjithmonë i njëjtë, ose rritet! Ju mendoni se përpjekjet tuaja janë të kota dhe hiqni dorë.

Nëse edhe ju po mendoni pse kjo nuk funksionon, disa të dhëna të provuara nga ekspertët dhe hulumtimet mbi këtë temë mund t’ju japin përgjigje dhe t’ju ndihmojnë të kuptoni më mirë se si funksionon trupi juaj.

Ne duam që ju të vazhdoni të vraponi drejt qëllimit tuaj, prandaj sot po ju tregojmë disa nga arsyet pse mund të ndiheni sikur nuk po humbni peshë pavarësisht se vraponi rregullisht. Mos harroni se ajo që do të lexoni më poshtë është vetëm për qëllime informative; është gjithmonë një ide e mirë të konsultoheni me një specialist i cili mund t’ju ndihmojë në përputhje me situatën tuaj personale!

Muskujt tuaj mbajnë ujë

©Depositphotos.com

Mos mendoni se uji është bërë armiku juaj kryesor në humbjen e peshës. Hidratimi është shumë i rëndësishëm kur bëni të gjitha llojet e aktiviteteve fizike si vrapimi, por është gjithashtu shumë e rëndësishme të rikuperoheni nga sforcimi i gjeneruar nga muskujt, veçanërisht nëse jeni i ri në këtë praktikë.

Sipas një mjeku, kur një person fillon një rutinë ushtrimi, fibrat muskulore vihen nën presion, duke rezultuar në mikro-lot dhe inflamacion. Për ta kundërshtuar këtë, lëngjet si uji mbahen në zonën e prekur për t’u përpjekur t’i shërojnë ato. Ndërsa fibrat shërohen, trupi juaj do të përjetojë shtim të përkohshëm të peshës.

Çfarë të bëni: Kjo është normale, prandaj vazhdoni të pini ujë rregullisht dhe, nëse është e nevojshme, jepini trupit tuaj pjesën tjetër që i nevojitet për t’u kthyer në normalitet.

Trupi juaj fiton në masë të dobët

©Depositphotos.com

Ndonjëherë kur shikoni për të humbur peshë yndyra shihet si faktori i vetëm kryesor, por shumë nuk janë të vetëdijshëm se trupi përbëhet nga dy përbërës kryesorë: dhjami dhe masa e dobët. Kjo e fundit përfshin kockë, ind dhe masë muskulore, të cilat mund të zhvillohen duke kryer ushtrime të ndryshme.

Për shembull, një studim tregoi se kryerja e një programi vrapimi me interval me intensitet të lartë për një periudhë 10 javore rezulton në përmirësimin e aktivitetit kardio dhe frymëmarrjes dhe një rritje në madhësinë e muskujve të kuadricepsit. Prandaj, nuk ka gjasa të humbni peshë sepse do të fitoni masë muskulore.

Çfarë të bëni: Mos nxirrni përfundime bazuar vetëm në numrin që shihni në peshore. Shikoni një specialist i cili mund të vlerësojë saktë përqindjen e dhjamit dhe masës muskulore që keni në trupin tuaj.

Ju kryeni të njëjtat ushtrime në mënyrë të përsëritur

©Depositphotos.com

Ju mund të vraponi në të njëjtën distancë ose të njëjtin kurs çdo ditë. Në fillim, gjithçka do të jetë mirë, por me kalimin e kohës rutina përfundimisht do ta mësojë trupin tuaj dhe rezultatet nuk do të jenë aq të dukshme.

Trupi i njeriut dhe përbërësit e tij kanë aftësinë t’i përshtaten ushtrimeve. Kur më shumë forcë zbatohet në mënyrë korrekte ndaj muskujve gjatë stërvitjes, ata zhvillojnë dhe përmirësojnë funksionin e tyre. Nëse trupi nuk i nënshtrohet këtij ndryshimi të vazhdueshëm, muskujt përshtaten me kalimin e kohës dhe qëndrojnë të pandryshuar. Dhe nëse presioni zvogëlohet, trupi mund të atrofizohet, ose edhe të përkeqësohet në situata më serioze.

Çfarë të bëni: Mos kini frikë të ndryshoni rutinën tuaj dhe merrni parasysh një plan trainimi funksional. Ndërhyrja e një programi të plotë për vrapuesit është provuar të ketë më shumë përfitime sesa t’i përmbahemi një qëllimi të rregullt.

Ju nuk jeni duke fjetur mjaftueshëm

Disa njerëz që kanë shumë për të bërë në jetën e tyre të përditshme dhe kalojnë kohë duke vrapuar mund të mos kenë sasinë e rekomanduar të gjumit për karburant dhe lehtësim të stresit. Mund të ndikojë edhe në gjendjen fizike.

Në një studim të fëmijëve dhe të rriturve, u zbulua se çdo më pak orë pushimi mund të rezultojë në një rritje të lehtë të indeksit të masës trupore. Bazuar në të dhënat nga ky hulumtim, një person i gjatë 1.78 m mund të shtojë rreth 1.4 kg pa fjetur mjaftueshëm.

Çfarë të bëni: Mundohuni të flini mjaftueshëm dhe mos e nënshtroni trupin tuaj ndaj ndryshimeve të papritura të ritmit. Për një të rritur, rekomandohet të flemë nga 7 deri në 8 orë në ditë.

Vendosni qëllime joreale për veten tuaj

©Depositphotos.com

Mendja e njeriut është shumë e fuqishme dhe mund të ndikojë në kënaqësinë ose zhgënjimin tonë. Në vrapim, dhe në sport në përgjithësi, disa mund të reagojnë negativisht nëse u jepet një qëllim realist i humbjes së peshës.

Ekspertët nga Universiteti i Liège kanë vërtetuar se shumica e njerëzve e shohin të pamjaftueshëm qëllimin e humbjes së peshës prej rreth 10% të peshës së tyre trupore. Diapazoni i synuar i humbjes së peshës është midis 5 dhe 21 kilogramë. Për më tepër, një grup tjetër studiuesish zbuloi se kur njerëzit vendosnin qëllime më të vogla për të menaxhuar pritshmëritë e tyre, ata ishin më të zhgënjyer me rezultatin sesa ata që vendosnin qëllime më të larta.

Çfarë të bëni: Mos harroni se humbja e peshës është një proces që kërkon kohë, përkushtim dhe durim. Mos u dëshpëroni në përpjekjen e parë dhe mbështetuni tek ekspertët e shëndetit për të vendosur qëllime reale të humbjes së peshës.

Ju e neglizhoni dietën tuaj

Ju mund të mendoni se drejtimi i kuotës suaj ditore të kilometrazhit dhe marrja e rezultateve është pjesa më e rëndësishme e humbjes së peshës. Por ajo që hani është gjithashtu thelbësore për të arritur këtë qëllim. Ju mund të keni dëgjuar shumë herë që ushqyerja është një pjesë themelore e qëllimit tuaj; vetë shkenca na kujton rëndësinë e saj.

Nëse shpesh keni dëshirë për një gotë pije me gaz, dijeni që një analizë ka treguar që konsumi i saj ul marrjen e frutave natyralë, qumështit dhe fibrave dietike. Dhe nëse edhe gjatë ushtrimeve e kënaqni urinë me shumë ushqim dhe ndiheni sikur nuk mund të ndaleni, mund të keni një çrregullim të ngrënies, e cila ju bën të mos humbni peshë.

Çfarë të bëni: Ne ju rekomandojmë që të konsultoheni me një dietolog që mund t’ju ndihmojë të forconi përpjekjen tuaj fizike me një dietë më të mirë. Ai ndoshta do të rekomandojë një dietë me pak karbohidrate që është provuar se funksionon për humbjen e peshës.

Suplementet ushqimore nuk ju ndihmojnë shumë

©Depositphotos.com

A keni parë ndonjëherë reklama në TV për shtesa që ju ndihmojnë të humbni peshë në një kohë të shkurtër? Ju mund të tundoheni për të shpejtuar humbjen e peshës tuaj duke përdorur këto produkte “çudibërëse”, por sipas Melinda Malore, një studiuese në Universitetin Shtetëror të Oregonit, kjo mund të mos jetë zgjidhja.

Në analizën e saj të llojeve të ndryshme të shtesave dietike, ajo zbuloi se disa produkte mund të kenë efekte minimale në humbjen e peshës, por asnjëri prej tyre nuk do t’ju ndihmojë të humbni peshë në mënyrë të konsiderueshme. Ajo gjithashtu vuri në dukje se këto produkte nuk kanë qenë në prova klinike për të provuar efektivitetin e tyre dhe në disa raste shkaktojnë reagime anësore ose sëmundje.

Çfarë të bëni: është më mirë të mos supozoni kurrë se një produkt i tillë mund t’ju ndihmojë. Nëse jeni të interesuar të blini një shtesë dietike, rekomandohet që të hulumtoni gjithçka që lidhet me produktin, të gjeni informacione të besueshme dhe të konsultoheni me një mjek.

Vuani nga shtimi i peshës pa dashje

Nëse pasi keni lexuar sa më sipër ndiheni sikur po i përmbaheni orarit tuaj të stërvitjes, po hani një dietë të shëndetshme dhe po kujdeseni për trupin tuaj sa më shumë që të jetë e mundur, por nuk po humbni peshë, ka të ngjarë që kjo pikë e fundit t’ju shqetësojë.

Ka shkaqe të ndryshme përse trupi mund të përjetojë shtim në peshë pa dashje. Këtu janë disa shembuj: ënjtje për shkak të grumbullimit të lëngjeve; marrja e ilaçeve për të trajtuar çrregullime të tilla si çrregullimi bipolar ose sëmundje të tilla si diabeti; ndryshimet hormonale si ato që shihen në sindromën e Cushing; hipotiroidizmi. Kjo mund të nënkuptojë se pa marrë parasysh sa e vështirë vendosni vrapin, mund të mos jeni në gjendje të humbni peshë.

Çfarë të bëni: Ju duhet të identifikoni arsyen pse pesha juaj po ndryshon pa ndonjë arsye të dukshme. Mjeku juaj mund t’ju ndihmojë dhe, bazuar në vlerësimin e tyre, ata mund të kryejnë analiza dhe t’ju tregojnë se çfarë trajtimi ju nevojitet për ta mbajtur veten në gjendje të mirë.

Këto shkaqe dhe zgjidhjet e tyre të mundshme mund t’ju ndihmojnë të arrini qëllimin tuaj të humbjes së peshës përmes vrapimit.