8 Gjëra të Pakëndshme që Shmangni Nëse Filloni të Hani Speca Çdo Ditë

©Depositphotos.com, ©Depositphotos.com

Mund të duket sikur shtimi i një perime më shumë në dietën tuaj nuk do të bëjë ndonjë ndryshim të madh – por me të vërtetë mundet – për sa kohë që siguroheni ta përfshini atë në vaktet tuaja çdo ditë.

Për shkak se perimet kanë kaq shumë vitamina dhe minerale në to, ato mund të sigurojnë trupin tuaj me ushqyes të shëndetshëm dhe madje të parandalojnë disa çështje të pakëndshme shëndetësore. Për shembull, specat zile mund ta mbajnë lëkurën tuaj të duket e re dhe e tonifikuar.

Ne e dimë se sa e rëndësishme është të përfshini sa më shumë ushqime të shëndetshme në dietën tuaj të rregullt. Pra, le të shohim se çfarë mund të bëjnë specat për ne.

Mungesa e hekurit

© Depositphotos.com

Specat janë një burim i mirë hekuri, dhe ata janë gjithashtu të pasur me vitaminë C, e cila ndihmon në përthithjen e tij më mirë. Mungesa e hekurit është një nga shkaqet më të zakonshme të anemisë. Njerëzit që e kanë atë mund të ndjehen të lodhur, të dobët dhe të marrin frymë më shpesh.

Nivelet e ulëta të hekurit janë gjithashtu një faktor rreziku për sindromën e këmbës së shqetësuar. Pra, ngrënia e specave zile mund të ndihmojë në parandalimin e këtyre çështjeve, veçanërisht nëse i hani ato me ushqime që përmbajnë shumë hekur, si mishi ose spinaqi.

Probleme me sytë

© Depositphotos.com

Specat kanë shumë vitaminë A dhe karotenoide, posaçërisht luteinë dhe zeaksantinë, që mund të ndihmojnë në mbajtjen e syve tuaj të shëndetshëm. Ato mund të mbrojnë retinën tuaj nga dëmtimi oksidativ dhe madje të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të syve, kataraktave dhe verbërisë që lidhen me moshën.

Lëkura e dëmtuar

© Depositphotos.com

Vitamina C gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në prodhimin e kolagjenit, i cili e mban lëkurën tuaj të duket e re dhe e shëndetshme. Nëse nuk ju mjafton, ka më shumë mundësi të krijoni lëkurë të thatë dhe me rrudha. Një mungesë e vitaminës C mund të bëjë që t’ju krijohen mavijosje të lehta dhe plagët tuaja mund të marrin më shumë kohë për t’u shëruar.

Probleme me zemrën

© pxhere.com, © Depositphotos.com

Lisopeni është një nga karotenoidet që përmbajnë specat. Ky komponent mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit tuaj kardiovaskular dhe parandalimin e goditjeve në tru. Ajo e mban zemrën tuaj të shëndetshme duke ndihmuar në kontrollin e presionit tuaj të gjakut dhe rregullimin e niveleve të kolesterolit.

Venat e dukshme

© Depositphotos.com

Kapsaicina është një përbërës aktiv i pranishëm në speca. Ka veti antioksiduese, anti-mutagjene, anti-kancerogjene dhe imunosupresive, dhe mund të ndihmojë në parandalimin e formimit të venave të reja me variçe nëse hani speca rregullisht.

Kocka të dobëta

© Depositphotos.com

Një spec mesatar përmban 6% të sasisë së rekomanduar të manganit. Ky element, së bashku me zinkun dhe bakrin, është thelbësor për shëndetin e kockave. Përveç kësaj, vitaminat C dhe K kanë veti anti-inflamatore dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e osteoporozës.

Problemet me tretjen

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Specat janë një burim i mirë i fibrave dietike. Mund të ndihmojë në ruajtjen e shëndetit të zorrëve dhe madje të parandalojë disa çrregullime gastrointestinale. Fibrat dietike, së bashku me faktin se rreth 90% e specave zile janë ujë, gjithashtu mund të ndihmojnë në humbjen e peshës.

Një sistem i dobët imunitar

© shutterstock.com

100 gramë speca zile përmbajnë 17% të sasisë së rekomanduar ditore të vitaminës B6. Kjo vitaminë mbështet sistemin tuaj imunitar, dhe mungesa e mjaftueshme e saj mund të parandalojë trupin tuaj nga prodhimi i antitrupave të mjaftueshëm të nevojshëm për të luftuar infeksionet.