Çfarë e Shkakton Pigmentimin e Lëkurës dhe 4 Mënyra për ta Shmangur Atë

©shutterstock

Nëse vini re se disa copëza të lëkurës tuaj janë më të errëta se toni i lëkurës suaj, mund të ketë disa arsye për këtë.

Mund të shkaktohet nga një gjendje mjekësore që duhet të trajtohet, por për fat të mirë, nuk është gjithmonë kështu. Ky pigmentim mund të jetë absolutisht i padëmshëm dhe nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Sidoqoftë, është gjithmonë më mirë të këshilloheni me mjekun tuaj për t’u siguruar që nuk ka asgjë serioze që po ndodh.

Ne vendosëm të gërmojë pak më thellë dhe të kuptojmë se përse ndonjëherë i marrim këto njolla të errëta dhe nëse ka ndonjë mënyrë që t’i parandalojmë ato. Dhe ja çfarë zbuluam.

Ekzistojnë disa lloje të pigmentimit të padëmshëm.

© Depositphotos.com

Melasma është më e zakonshme tek gravtë sesa tek burrat, dhe besohet se shkaktohet nga ndryshimet hormonale. Këto ndryshime mund të ndodhin, për shembull, gjatë shtatzënisë ose nëse jeni duke marrë pilula kontraceptive. Në këtë rast, pigmentimi do të zhduket vetvetiu pasi të keni lindur ose të ndërprisni marrjen e pilulës. Stresi gjithashtu mund të shkaktojë melasmë.

Ngjyrosja zakonisht shfaqet në fytyrë, por mund të shfaqet edhe në pjesë të tjera të trupit. Nuk shkakton ndonjë dëm. Sidoqoftë, mund të shihni një dermatolog nëse ndiheni të vetëdijshëm për këtë dhe ata do t’ju tregojnë se si mund të trajtohet.

© Depositphotos.com

Njollat e mëlçisë zakonisht shfaqen tek njerëzit që janë mbi 40 vjeç. Njollat e errëta mund të shfaqen pothuajse kudo në trup nëse kaloni shumë kohë në diell, por ato janë të padëmshme. Ndodh sepse drita ultraviolet nga dielli ndikon në melatoninën, pigmentin që i jep ngjyrën e lëkurës tuaj dhe prodhohet më shpejt. Ndërsa plakeni, prodhimi i melatoninës gjithashtu fillon të rritet vetvetiu.

© Depositphotos.com

Hiperpigmentimi post-inflamator shkaktohet nga dëmtimi ose pezmatimi i lëkurës. Mund të shkaktohet nga puçrra, flluska ose djegie dhe do të zhduket vetë me kalimin e kohës.

Është e mundur të parandaloni ose zvogëloni pigmentimin.

Hidhini një shikim dietës tuaj.

Ajo që ha mund të ndikojë në shëndetin e lëkurës tuaj. Sigurohuni që po hani ushqime ushqyese. Mund të ndihmojë në parandalimin e hiperpigmentimit duke minimizuar efektet e stresit qelizor të shkaktuar nga çekuilibri hormonal, infeksione dhe ekspozimin në diell.

Disa nga ushqimet që mund të ndihmojnë në zvogëlimin e shfaqjes së hiperpigmentimit janë shegët, spinaqi, lakra jeshile dhe karotat. Ato mund të sigurojnë trupin tuaj me vitamina, minerale, antioksidantë dhe yndyrna të shëndetshme për të cilat ka nevojë lëkura juaj. Është gjithashtu e rëndësishme të pini mjaftueshëm ujë. Dhe është më mirë të shmangni fasule soje, farë liri dhe hudhër sepse ato përmbajnë estrogjen.

Mundohuni të mos prekni lëkurën.

© Depositphotos.com

Mund të jetë joshëse të shkëputni kore, të shtrydhni një puçërr ose të gërvishtni një pickim mushkonje. Sidoqoftë, duhet të shmangni bërjen e gjërave të tilla sepse kjo vetëm sa rrit inflamacionin që shkakton shfaqjen e njollave të errëta në lëkurën tuaj. Gjithashtu, përpiquni të mos prekni lëkurën tuaj me duar të palara.

Mbroni veten nga dielli.

© Marksman / MEGA/Mega Agency/East News, © Marksman / MEGA/Mega Agency/East News

Kufizoni kohën që kaloni në diell dhe shmangni rrezet direkte të diellit. Ju duhet të vendosni kremin kundër diellit nëse dëshironi të parandaloni ndryshimin e ngjyrës së lëkurës, dhe gjithashtu mund të vishni kapele dhe rroba që mbulojnë lëkurën tuaj. Për të minimizuar dëmtimin e shkaktuar nga drita UV, mund të përdorni edhe kremra hidratues.

Përdorni produkte natyrore.

© shutterstock.com

Mund të jetë e mundur të lehtësoni zonat e errëta në lëkurën tuaj me produkte natyrore. Disa prova sugjerojnë se vaji i ekstraktit të manit, si dhe çaji jeshil, shafran i Indisë dhe ekstraktet e sojës, mund të ndihmojnë në përmirësimin e gjendjes së lëkurës dhe zvogëlimin e shfaqjes së hiperpigmentimit.